Bratislava vai Salzburg

Olen lähdössä lyhyelle matkalle Wieniin. Yhden päivän ajattelin viettää jossain muualla. Vaihtoehtoina tällä hetkellä ovat Bratislava ja Salzburg. Bratislavaan pääsee noin tunnissa, Salzburgiin matkaan menee noin 2,5 - 3,5 tuntia. Kumpi paikoista on "enemmän näkemisen arvoinen"? Mielipidekysymyks tietysti, mutta onko joku käynyt molemmissa paikoissa, niin että voisi selkeästi suositella jompaa kumpaa? Mielelläni kuulen kokemuksia myös henkilöiltä, jotka ovat käyneet vaan toisessa paikasta. Sellaisia "nämä on ehdottomasti nähtävä" -paikkoja haluan tietää.
-jane-

4

1379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wienin ystävä

      Wienistä käsin olen kummassakin paikassa käynyt päivämatkalla, ja minua kyllä Salzburg viehätti enemmän. Kävin siellä vielä tunnelmalliseen joulumarkkina-aikaan. Aika riitti vanhassakaupungissa kiertelyyn, Mozartin syntymäkodissa ja tuomiokirkossa käymiseen sekä Hohensalzburgin linnoitukseen, josta on kaiken lisäksi hyvät näkymät yli kaupungin. Ja hyvin ehdittiin vielä syödäkin ennen paluuta Wieniin.

      Kyllä Bratislavassakin käydä kannattaa. Meillä oli vain sen verran vähän aikaa, että esim. linna ja Sininen kirkko jäivät katsomatta. Vanhakaupunki on ihan siisti ja siellä on hauskoja patsaita. Osa junista vaan jää kauemmas keskustasta Petrzalkan asemalle ja sieltä on sitten tultava rähjäisillä bussinrotiskoilla keskustaan.

      • matkailija71

        Wienistä pääsee erittäin kätevästi Twin City Linerillä Tonavaa pitkin Bratislavan ydinkeskustaan. Matka kestää reippaan tunnin ja maksaa n. 26 e/suuntaansa. Junalla/bussilla on halvempaa, mutta jos sää on kelvollinen, niin TCL on ehdoton valinta. TCL lähtee Wienistä Marienbrucken kupeesta, siihen on helppo tulla esim metrolla (Schwedenplazin pysäkillä ulos).

        Bratislavassa ehdottomasti täytyy käydä linnassa ja vanhassakaupungissa kävelemässä; siellä on kivoja museoita, näyttelyitä ja kahviloita.

        Salzburgin koin aika ikäväksi paikaksi; turisteja oli aivan liikaa joka paikassa. Mozartin syntymäkoti oli tietysti kiva nähdä, mutta se tungos, se tungos. Lisäksi Salzburgiin kestää huomattavasti kauemmin matkustaa kuin B-lavaan ja kannattaa huomata, että Salzburgin juna-asemalta on jonkunmoinen kävelymatka ydinkeskustan museoalueelle...jos on vain pvä aikaa, niin ajankäytöllisestikin pakko suositella Bratislavaa


    • mistä tykkää

      Mä oon asunut "Salzissa", se on huippu paikka.
      Riippuu mihin aikaan vuodesta menee sinne, että onko kaupunki täynnä turisteja -kesäaikaan vilkkaampaa.
      Siellä on paljon nähtävää, vuoria, ihania ihmisiä ja huippu murre.

      Oon käynyt myös Bratislavassa, joka oli ok. Tosi edullinen hintataso. Osa alueista uskomattoman köyhää, osa uskomattoman rikasta.

      Riippuu just mistä tykkää, mistä on kiinnostunut.
      Tai noiden sijaan valitse Graz, tai joku muu paikka, hienoja käymisen arvoisia paikkoja kyllä riittää. :)

      Tai käy myös kävelemässä pikku kylissä toiseen, idyllisissä itävaltalaismaalaiskylissä, ihania.

      Kerron mielellään lisää jos kysyttävää.

      • Wienin lähiseudun mestoista

        Wienistä päivämatkalle johonkin? Ehkä Bratislavaan, mutta myös joku kylä jossain vuoristossa olisi kiva kokemus. Tai onko Wienin lähellä mitään näköalapaikkaa mistä näkisi näppärästi wuorille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      108
      4787
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      403
      1476
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1104
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1088
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1000
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      14
      963
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      948
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe