Täällä varmaan joitain podhien omistajia on niin olisi kiva tietää millaisia teijän podhat on, varsinkin urokset. Meillä on 5v. uros joka oli reilu vuoden ikäinen meille tullessaan ja todella arka ja vaikutti pahoinpidellyltä. Nyt on jo rohkeampi ja ehkä enemmän varautunut vieraita kohtaan kuin arka. Haluisin tietää miten teijän koirat suhtautuu vieraisii, haukkuuko paljo, totteleeko miten, millane luonne ym.ym. Oon kyllä lukenu podhista paljon mutta kirjat ei anna samaa tietoa kuin kokemus. Kiitos jo etukäteen jos viititte miulle vastailla :)
Owcharek podhalanski
2
808
Vastaukset
- Miss1977
Minulla on 5v podhis narttu. Ei todellakaan ole arka, haukkuu vieraat,mutta tutustuu hyvin helposti kuitenkin. Tottelee hyvin,mutta joskus on luupäisyyttä. Hellyydenkipeä iso sylikoira. Tykkää muista koirista yli kaiken ja kissoista myös.
- podhalanski
uros on nyt vähän reilun 5 vuotias, se on aina ollu arka ja todella varautunu vieraita kohtaan, haukkuu jonkun aikaa eikä aina piittaa omistajan komentelusta. pikkukoirien ylin ystävä ja joidenkin isompikokoisten kanssa tulee jopa jollain lailla juttuun. oma perhe on sille kaikki kaikessa ja varsinkin allekirjoittanut on sille se ykkönen, esim. jos olen pidemmän aikaa kuin päivän poissa niin ei ruoka maistu ja kuulemma katselee ikkunasta tai makaa apaattisena omalla paikallaan. omat tenavat saa sitä "silitellä" sangen kovakouraisestikkin, mutta esim sukulaispenskoja se juoksee karkuun ja haukkua louskuttaa.
pysyy omassa pihassa ja mökillä, ei mene naapuriin vaikka siellä makkaraa grillaittaiskin, en kylläkään jätä ilman valvontaa yksin pihalle.
se on sellainen sohvaperuna, ei mikään valioyksilö mutta kuitenkin niin kultainen sylihauva. terveydestä sen verran, että huonot lonkat on ja mahatauteja on sairastellut näin kesäisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2862963Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1151751
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661327
- 611283
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781213