Koitimme opettaa 7-vuotiaalle pojallemme rahan käyttöä. Ostimme lompakon ja siihen vähän rahaa. Kerroimme että tämän rahan hän saa käyttää ihan miten haluaa, ja viikkorahan määrän. Poika käänteli lompakkoaan aikansa ja katsoi meihin myrtsin näköisenä todeten "Tästä puuttuu kyllä luottokortti"
Mitä hemmettiä...
...missä mun visa on?
2
971
Vastaukset
- -.ol
todella hauska :D
tuli mieleen että meidän poika luuli pienenä että pankkikortilla voi maksaa mitä tahansa, ja että pankkikortilla voi ostaa ilmaiseksi.- jos rahat loppuu?
Yritin aikoinaan selittää pojalleni, että nyt en voi ostaa jotain lelua kun ei ole rahaa. Rahat on loppu. Poika oli sekunnin hiljaa ja keksi ratkaisun. "Hae isi automaatilta rahaa!"
Oiskin elämä niin helppoa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018274- 565162
- 244797
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni274710Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364530Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h744427- 623993
- 423645
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on402924- 452629