Kannettavan kellottaminen

Ostin viikko sitten netanttilasta 500€:n acer aspire 5315. Olen koittanut kellottaa näytönohjainta 2 eri ohjelmalla eikä kumpikaan tomi. Onko kannettavissa ollenkaan erinäistä näytönohjainta? Voiko kelottaa?
Näyttösovitttimeksi ilmoittaa
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family

Kiitos
3810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

* Prosessori: Intel Celeron 540 Santa Rosa
* Keskusmuisti: 2Gt
* Kiintolevy: 250Gt
* Näyttö:15,4” WXGA TFT, 1280 x 800 resoluutio, CrystalBrite
* Näytönohjain: Mobile Intel Graphics Media Accelerator X3100 up to 358Mb

Tietokone on siis kannettava.

Tuollaiset löysin jostain.
Voiko joku kertoa pyörittääkö tällaisenaan WOWia normaaliasetuksilla:

http://www.worldofwarcraft.com/info/faq/technology.html

Kiitos paljon!

Äänestä
  • Oli tämä viesti ns. trolli tai ei, kerrotaan nyt kuitenkin, että ei joku erehtyisi jatkossa...

    Jos haluaa kellottaa näytönohjainta, pitää olla "oikea" näytönohjain. Siis ATI tai NVIDIA. Näitä Intelin piirisarjan "näytönohjaimia" ei voi eikä kannata kellotella.

    Eli unohda kellottelut ja käytä kannettavaasi siishen mihin ostit sen, eli toimisto-ohjelmien ja vastaavien pyörittämiseen.

    Pelaamisen voit unohtaa Tetristä ja 95:sen mukana olluta Flipperiä tai vastaavia sekä Vistan oletuspelejä lukuunottamatta. Valitettavasti..

    WoW? Kyllä peli voi käynnistyä ja kun valitset pienimmän resoluution ja laitat grafiikat minmiin, niin eiköhän se sen verta pyöri, että voi yksin grindata häthätää jossain kaukana muista.

    Äänestä

  • jarruttavat menoa mukavasti. Integroidun näytönohjaimen GPU:ta ei voi kellottaa... Ainoastaan sen tehoon voit vaikuttaa vaihtamalla ram-muistin nopeemmaksi. Silläkään ei ole isoa vaikutusta. Celeron on kauhea, en ottaisi sitä ikinä. Pentium M ennemmin, Vista pitää dual-coresta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


radiohead kirjoitti:

Ostin viikko sitten netanttilasta 500€:n acer aspire 5315. Olen koittanut kellottaa näytönohjainta 2 eri ohjelmalla eikä kumpikaan tomi. Onko kannettavissa ollenkaan erinäistä näytönohjainta? Voiko kelottaa?
Näyttösovitttimeksi ilmoittaa
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu