siviilivihkiminen

"papin puhe"

Olen ollut ikäni ateisti ja nyt harkinnut eroa kirkosta. Mietin vain, mitä kaikkea menetän, kun en sitten joskus hamassa tulevaisuudessa saa kirkkohäitä.

Okei, vihkimispaikka voi olla jokin yhtä kaunis ja yhtäpontinen kuin kirkko, esimerkiksi kartano tai vastaava. Ainoastaan "seremonia" on hieman epäselvä.

Monesti kirkossa pappi on keskustellut avioon menevän parin kanssa yhteisestä historiasta ja tähän astisesta elämästä, ja niiden pohjalta kirjoittaa puheen, jonka puhuu sitten kirkossa. Useimmiten papeilla on herkkyyttä ja rauhallisuutta puhua tuollaisia ja vielä uskottavasti.

Eikös siviilivihkimisessä ole jokin virkamies? Mielikuvani vihkitilaisuudesta on

- häämarssi
- ystävän tai muun puhe
- laulu
- virkamies kysyy "sinä matti, otatko vaimoksesi maijan" kyllä/ei.
- nimet paperiin
- pusu
- ja seuraava pari sisään.

Eli oletteko löytäneet sellaista virkamiestä, joka oikeasti haluaa ja jaksaa puhua hääparille rakkaudesta, luottamuksesta, yhteisistä arvoista, myötä ja vastamäestä, elämänpituisesta taipaleesta. Jos ja kun mitään raamatun "rakkaus on pitkämielinen ja lempeä ja sitä ja tätä" tekstiä ei jaksa kuunnella, niin vihkijä voisi siteerata jotain runoilijoita, jotka ovat kirjottaneet rakkaudesta ja muusta asiaanliittyvästä.

6

2543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertaa

      Olen ollut kaksi kertaa läsnä siviilivihkimisessä.
      Toinen virkamies piti puheen kutakuinkin niinkuin ajattelitkin. Toinen vihki, nimet paperiin ja se oli siinä.
      Tässä siis pätenee se sama kuin niin monessa muussakin; niin monta tapaa kuin vihkijääkin..

      • Röllix-49

        Siviilivihkiminenhän voidaan hoitaa ns. lyhyemmän kaavan mukaan maistraatissa.

        Sen jälkeen voi viettää ihan kunnon kemut mihin voi tilata puhujan vaikka pro-seremoniat.fi:n kautta.


    • Ei vihkijä

      Siviiliseremonia on siitä joustava, että voi tehdä ihan niin kuin haluaa, kunhan se virallinenkin kaava johonkin kohtaan sisällytetään.

      Siis, kuka tahansa voi pitää teille sen kuvailemasi puheen. Tai voitte puhua toinen toisillenne. Ihan miten haluatte.

      Ostin aiheesta hyvän kirjan netistä, kun suunnittelimme omia, uskonnottomia häitämme. "Perheen omat juhlat. Siviiliseremoniat häistä hautajaisiin." Anneli Aurejärvi-Karjalainen. Kirjassa on monia vinkkejä, jollaisia itse ei ehkä tulisi koskaan keksineeksi.

      • tapauksessamme

        vihkijä erittäin mielellään, ja omasta aloitteestaan, halusi keskustella kanssamme ennen vihkimistä. Tämä juuri siksi, että hän sai tietoa historiastamme, toiveistamme ja suunnitelmistamme vihkimisen suhteen. Hän myös antoi vinkkejä juhlan järjestämiseen ja suorastaan kannusti tekemään tilaisuudesta oman näköisemme. Eli ihan samaan tapaan kuin kirkollisessakin vihkimisessä, tilaisuudesta voi tehdä omien toivomustensa mukaisen; pitemmillä tai lyhyemmillä kaavoilla. Meidät vihittiin kotona, mikä tietenkin teki tilanteesta intiimin ja tunnelmallisen. Täältä saat tietoa uskonnottomista juhlista.
        http://www.pro-seremoniat.fi/juhlat/haat.phtml


      • aloittajalla
        tapauksessamme kirjoitti:

        vihkijä erittäin mielellään, ja omasta aloitteestaan, halusi keskustella kanssamme ennen vihkimistä. Tämä juuri siksi, että hän sai tietoa historiastamme, toiveistamme ja suunnitelmistamme vihkimisen suhteen. Hän myös antoi vinkkejä juhlan järjestämiseen ja suorastaan kannusti tekemään tilaisuudesta oman näköisemme. Eli ihan samaan tapaan kuin kirkollisessakin vihkimisessä, tilaisuudesta voi tehdä omien toivomustensa mukaisen; pitemmillä tai lyhyemmillä kaavoilla. Meidät vihittiin kotona, mikä tietenkin teki tilanteesta intiimin ja tunnelmallisen. Täältä saat tietoa uskonnottomista juhlista.
        http://www.pro-seremoniat.fi/juhlat/haat.phtml

        olla puurot ja vellit sekaisin ateismin/uskonnon suhteen. Jos oikeasti ja aidosti olet ateisti, ei kirkollisilla toimituksilla pitäisi elämässäsi olla mitään merkitystä, et siis halua kirkkohäitä. Jos papin puheet ovat kuitenkin tärkeitä (aatteellisesti, tavanvuoksi tai kun on katsottu liikaa Kauniita ja rohkeita) kannattaa varmaan pysyä kirkon jäsenenä.


    • Tämän kesän morsian

      Meidän häämme olivat erittäin juhlavat ja kauniit. Vihkijä maistraatista puhui kauniisti ja juuri sopivan pitkään, kaikki ovat kehuneet myös puheen sisältöä. Se kuulosti juuri meille laaditulta, vaikka totta kai paljon vihkivä käyttää paljon samoja runoja ja lainauksia ym. eri puheissaan. Meidän vihkimisemme tapahtui seurantalolla kotimme läheisyydessä. Oli muuten myös tosi kätevää, kun vihkiminen oli samassa tilassa kuin hääjuhlakin.
      Ei ole mitään syytä, miksi siviilivihkimisen pitäisi olla koruton, ankea tai persoonaton. Kummallinen ajatuskin, että kauniit puheet ja juhlallisuus olisivat jotenkin kirkon erityisoikeus (sellaistahan joku vastaaja täällä esitti).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5202
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4627
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      104
      1419
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      154
      1414
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      13
      1234
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1034
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      892
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      863
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      809
    Aihe