Löysin nimen SIGRI 100vuotta vanhasta perheraamatustamme(tutkin nimiä sieltä omalle lapselleni), piti ihan katsoa väestörekisteristä ja naisen nimi se on, kaksi löytyi eli aika harvinainen vaikka on vanha nimi, sukumme Sigri oli kuollut v.-33. Taitaa tulla toiseksi nimeksi jos tyttö tulee, sen verran mielenkiintoinen nimi mielestäni :)
Tämä nimi
SIGRI
6434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
että nimi on noin harvinainen.
Minä kyllä olen kuullut puhuttavan tällä kylällä asuneesta Siikristä. Hän tosin on kuollut jo kauan sitten.
Monihan ei saata näkyäkään siinä v-rekisterissä että Sigrejä voi ollakin enemmän kuin ne kaksi :) Mut joo, on jo harvinainen kyllä kyseessä. Uskoisin että tämä meidän Sigri on Kuopion mlk:sta kuten muutkin 1850-1899 syntyneet sukulaiset, ei lue siinä kirjassa.
Kaikessa 'karuudessaan' kaunis nimi loppujen lopuksi.
Juliaana myös olisi kaunis vanha isänisänäitini nimi mutta onneksi vielä jonkun aikaa nimiä miettiä.. Omaa nimeänikin on muuten vain 8kpl rekisterin mukaan, yhdistelmänimi viivalla :(
hyvinkin olla, että se "Siikri", josta kerroin, oli syntynyt 1800-luvun puolella, eikä siksi näy tilastossa.
Hienoa, että herättelet uudelleen tuon ilmeisestikin unhoon jääneen nimen.
Kannatetaan. Jos teillä on suvussa moinen nimi perintönä, niin ehdottomastihan pitää tyttönne saada se!
Meidän yhtä tuttua naista sanotaan Sikriksi tai Sigriksi, oikea nimi taitaa silti olla Silja. Minun mielestä nätti nimi:)
On myös muinaisskandinaavinen nimi Sigrid(h)= voittoisa kaunotar.
Lieneekö Sigri lyhenne tästä nimestä?
Kreikassa Lesvoksen saarella on myös kylä nimeltä Sigri.