olen muuttamassa ensi kuun lopussa. tulevaan asuntoon pitäisi maksaa takuuvuokraa. olen allekirjoittamassa vuokrasopimusta jo paljon ennen tuota.onko minulla mahdollista saada nuo rahat sossusta?? tuloni ovat huonot joten olen oikeutettu sieltä saamaaan rahaa kuukaussittain.
pitääkö minun toimittaa sinne vuokrasopimus?sitähän en voi allekirjoittaa ennen kuin olen tuon takuun maksanut. itselläni ei ole tuollaisia rahoja :(
takuuvuokraan toimeentulotukea
12
1318
Vastaukset 12
- pitää
muutto olla perusteltu. - Miksi et kysyisi omalta sossultasi tai etuuskäsittelijältäsi, niin saisit varmempaa tietoa oman kuntasi käytännöistä.
- Anonyymi00010
Ei niitä yhteiskunnan rahoja saa tuollaiseen turhuuteen tuhlata ! nekin rahat pitää lähettää Ukrainaan sotimiseen !
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ei niitä yhteiskunnan rahoja saa tuollaiseen turhuuteen tuhlata ! nekin rahat pitää lähettää Ukrainaan sotimiseen !
Minja Koskelakin vaati ja antoi ymmärtää Ylen haastattelussa että Ukrainaan rahojen lähetyksestä ei saa tinkiä ,kaikesta muusta ensin on tingittävä ja lisäsi että siitä on poliittinen yhteiymmärrys tässä maassa.
- fatima for ever
että sosiaalivirastosta ei varsinaisesti myönnetä vuokratakuu rahoja vaan sosiaaliviraston vuokratakuu sitoomus, joka ei kyllä kelpaa kaikille vuokranantajille.
Jos maksat vuokratakuun itse tulee sosiaalivirasto kysymään mistä rahat on saatu.Jos sitten joskus muutat esim kaupungin vuokraasuntoon jossa vuokratakuuta ei tarvita tulee sosiaalivirasto katsomaan palautetun vuokratakuun tuloiksi jotka vähentää toimeentulotuen määrää. - toimi vasta sitten
Tärkein muistettava seikka tässä on nyt se, että kysyt vuokravakuusasiaa sosiaalityöntekijältäsi/etuuskäsittelijältäsi hyvissä ajoin ENNEN muuttoa. Jälkikäteen takuuvuokraa ei enää myönnetä eli jos maksat sen itse ensin ja sen jälkeen haet siihen tukea - ei myönnetä. Lähes kaikissa kaupungeissa on käytössä maksusitoumuskäytäntö (kuten jo joku muukin vastasi), vuokravakuutta ei silloin saa vuokralainen rahana itselleen, vaan takuu menee maksusitoumuksen muodossa suoraan vuokranantajalle. Tämä on mielestäni reilu käytäntö, jolla vältetään tekaistut muutot ja jatkuva vuokravakuusrahojen lypsäminen yhteiskunnalta. Mikäli tuleva vuokranantajasi (yksityinen?) ei suostu maksusitoumuskäytäntöön, ei vuokravakuutta voida myöntää.
Lisäksi kuten tässä on jo kommentoitu: muuton pitää olla perusteltu, jotta sitä tuetaan toimeentulotuesta. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että muutat kalliimmasta asunnosta halvempaan. Toisinpäin jos muutat siis halvemmasta kalliimpaan ilman järkevää syytä (esim.perheenlisäys), ei yleensä muuttoa tueta sosiaalitoimesta (mikä oikein onkin).
Muuttosi yhteydessä tullaan varmaankin kysymään myös se, onko sinulla nykyisessä asunnossasi takuuvuokraa ja jos on, kuinka paljon? Vuokravakuudenhan saa ulos vasta, kun vuokrasopimus on päättynyt, mutta tiedän tapauksen, jossa sosiaalitoimi myönsi vuokravakuuden uuteen asuntoon sitä vastaan, että asiakas maksoi sitten muutettuaan vanhan asunnon palautetusta takuuvuokrasta rahat takaisin sossuun. Tässä siis vuokravakuudet olivat samansuuruiset uudessa ja vanhassa asunnossa.- ilmeisesti
perusteltu..muutan koska mut irtisanotaan tulevan remontin takia. tiedä sitten tuleeko sanomista siitä että saisin asua tässä helmikuun 09 loppuun mutta lähen tästä lokakuun lopussa.
huomenna on tarkotuksena soittaa sossuun ja kysyä asiasta. aattelin vaan jos jollain ois kokemusta, heh,jaksa oottaa huomiseen ;) ilmeisesti kirjoitti:
perusteltu..muutan koska mut irtisanotaan tulevan remontin takia. tiedä sitten tuleeko sanomista siitä että saisin asua tässä helmikuun 09 loppuun mutta lähen tästä lokakuun lopussa.
huomenna on tarkotuksena soittaa sossuun ja kysyä asiasta. aattelin vaan jos jollain ois kokemusta, heh,jaksa oottaa huomiseen ;)asuntotilanne sielläpäin on? Entä jos et vaikka saakaan asuntoa sit 2009 helmikuussa. Käviskö perusteluksi? Kannattaa varmaan ottaa asunto. Jos vaan kaikki järjestyy.
- tuo mainita että
enkeliprinsessa kirjoitti:
asuntotilanne sielläpäin on? Entä jos et vaikka saakaan asuntoa sit 2009 helmikuussa. Käviskö perusteluksi? Kannattaa varmaan ottaa asunto. Jos vaan kaikki järjestyy.
helmikuussa en enää välttämättä asuntoa löydä.
olen vaihtamassa tässä samalla kotikaupunkia. siellä ei hirveästi asuntoja ole,ainakaan n40-50neliöisiä. sellanen paras mulle ja elukoilleni :) - Anonyymi
ilmeisesti kirjoitti:
perusteltu..muutan koska mut irtisanotaan tulevan remontin takia. tiedä sitten tuleeko sanomista siitä että saisin asua tässä helmikuun 09 loppuun mutta lähen tästä lokakuun lopussa.
huomenna on tarkotuksena soittaa sossuun ja kysyä asiasta. aattelin vaan jos jollain ois kokemusta, heh,jaksa oottaa huomiseen ;)Tuolloin sinulla on oikeus saada vuokravakuus Kelasta. Vakuus on oikeus saada rahana (tilisiirto omalle tilille) jos ei hyväksy maksusitoumusta.
- Anonyymi
Moi minä on työtön mutta onko kuullut sociali auta mulle takuu vuokra ja muutos auto
- Anonyymi
soomi olla huva.
koko suku saada ilmaisu kela rahat-
mina pida.
- Anonyymi00009
Ei saa mitään, kela pitää muuttoa luksuksena. Yritin hakea halvempaan varten mutta kela hylkäsi syy oli ei saa vaihtaa alue ym. No sitten turhaa sossuun jossa virkailija levitti väärää tietoa ja omistaja ei lopulta hyväksynyt 6kk vakuus paperia. Missään vaiheessa ei näytetty 6 kuukauden paperi piti olla vakuus, en ihmettele ettei käynyt. Omistaja kuuli että tulisi muuttaa 6kk jälkeen. Nyt tuli kehoitus pitäisi etsia halvemmalla, vaikka viimeksi kielsi muuton ja vakuuden. Haluaisi taas kieltää ne. Ei sellaisia saa ja vakuus paperissa virheitä, joita harva huolii. Ne tehdään sellaisiksi ettei kelpaa usealle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511403
Mahdoton tilanne
Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova97949Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.78884Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?113825- 41712
- 108622
Mä olin ihan peloissani sun lähellä
Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel22574On ikävä sinua ihana
En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.28543- 45524
Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta
Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.69492