Matkusta matkusta

Ei o totta

Ajelin Forssasta Humppilaan, Matkun kautta. Miksi Matku on niin hylätty, ei ollut mitään elämää. Autiotaloja rikottuine ikkunoineen ym. Siellä on mielestäni ihan vireä kylätoimikunta, mutta kyllä siellä mielestäni saisi kuvata vaikka Venäläisen elokuvan. Näytti tosi ankealta.

8

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulevasta

      Sama kohtalo edessä Forssalla isommassa mittakaavassa.

      • kunhan tuo

        kakkostie saadaan kuntoon...


    • sa ihan mukavaa

      Monta vuottahan täällä on ollut hiljaista. Ihan vain syksyn vuoksi kaikki näyttää entistä ankeammalta. :) Mukavaa täällä on kuitenkin asua. Saa olla ihan omassa rauhassa. Hyvää täällä on myös esim. tasokas alakoulu, vpk-toiminta, seurakuntatalo, toiminnassa oleva yli sata vuotias rukoushuone, uusi kirppis...(listaa voisi jatkaa vaikka miten pitkälle). :) Niistä hylättyistä taloista, joissa on ikkunat rikki; Niitä on tasan tarkkaan kaksi kappaletta. Ne vain sattuvat valitettavasti olemaan aivan keskustassa. Niistä ovat sattuneet vanhat alkuasukkaat kuolemaan ja sitten talot ovat jääneet siihen pisteeseen. Ne ovat muuten olleet joskus ihan aika hienoja molemmat. Harmi, ettei kukaan kunnostanut niitä ajoissa. Nyt ne olisi jo syytä purkaa. Muuttovirtaa vaan tänne kaivataan. Eikös se Kuusto ole jo ihan tukossa?

      • lauri tamminen

        ne hylätyt talot lienee vastapäätä TaKaPajulan kauppaliikettä. kaupan vieressä sijaitsee autoässät niminen yritys komeassa punaisessa talossa. muutakin yritystoimintaa löytyy. etsippä googlella matkukuus. ikävä kyllä baarin mukana jotakin katosi.


    • Anonyymi

      Aika vanha keskustelu mutta jos ketään näkee tämän niin siitö kun menee tammelan suoraa pitkin vähän matkaa on ainakin 3 autio taloa kaikki hyvässä kunnossa ja ikkunay ehjinä yhestä niistä löytyi alkoholia ja vanhoja kuvia

    • Anonyymi

      Matku oli vireä paikkakunta, jossa oli jopa rautatieasema. Kaikki alkoi autioitua siinä vaiheessa, kun se liitettiin Forssaan, ja paikalliset punikkipolttikot alkoivat autioittaa Forssan kyliä. Sama kohtalo on edessä koko Forssalla.

    • Anonyymi

      Ei katuvalojen loiste yllä sinne asti?

      • Anonyymi

        Jos ei yllä niin äkkiä äänestämään katuvalojen kuningatarta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      143
      1869
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      281
      987
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      848
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      807
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      739
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      681
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      650
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      644
    Aihe