Onkos mahdollista saada tiehyttukos vielä tässä vaiheessa kun vauva on 3 kk? Olen luullut, että nämä ovat niitä imetyksen alkuvaiheen vaivoja... Nyt on kuitenkin toisessa rinnassa kipeä, kova muhkura, joka ei häviä vauvan imemisellä eikä pumppaaminenkaan auttanut yhtään ( lämpimällä painaminen) :-( Mikäs nyt neuvoksi? Ilmeisesti tämän takia ei kuitenkaan tarvitse lääkäriin mennä, jos ei muutu rintatulehdukseksi? Miten tämä yleensä etenee, jos ei saa kovettumaa imetettyä/lypsettyä pois?
Tiehyttukosko
3 kk:n äiskä
4267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mulla on siis 5 kuinen typy ja on rintatulehdus. Soitin lääkäriin ni ne halus et meen heti sinne et näkee mikä on ja jos on lämpöö ni se on tulehdus.
Mulla oli eilen todella kipeä, kova ja iso pahkura toisessa rinnassa. Olin pitkään kuumassa suihkussa ja hieroin pattia. Illalla vielä painoin pattia jyväpussilla, otin panadolin ja hieroin. Niin se patti siitä sitten aukesi ja kipu hävisi. Hiero ja lämmitä rintaa niin eiköhän tiehyt siitä aukene :)
Ole pitkään kuumassa suihkussa ,ota panadol ja hiero/tyhjentää useasti pattia.
Kiitoksia kaikista hyvistä neuvoista! Eilen kävin kuumassa suihkussa ja pumppasin sen jälkeen. Ei tuntunut sillä hetkellä olevan mitään vaikutusta, mutta aamulla kova muhkura ja kipeys sen myötä oli hävinnyt :-)