... millainen on Varsovan lentokenttä: kauppoja ja ruokapaikkoja?
... miten lentokentältä pääsee eteenpäin: shuttlebus tai jotain muuta kun pitäisi päästä kohta rautatieasemaa tai löytää pitkän matkan busseja?
... jos olisi pari tuntia aikaa Varsovassa, mitä tekisitte?
... mihin siksi aikaa kannattaisi jättää matkatavarat säilöön? Ja hinta on?
... mitä Puolasta kannattaa tuoda tuliaisiksi? Siis mikä olisi hyvin "puolalaista"? Mikä on kallista ja mikä halpaa?
... missä kannattaa vaihtaa rahaa?
... voiko Puolassa juoda raanavettä?
... mitä kannattaa syödä - siis mikä on oikein hyvää & herkullista?
... miten pärjää englannilla? vai onko saksa parempi kieli?
Ja kaikki muukin matkailutieto Puolasta on tervetullutta!
Kertokaahan...
3
2927
Vastaukset
... millainen on Varsovan lentokenttä: kauppoja ja ruokapaikkoja? Paljon erilaisia, ykkösterminaalissa taitaa olla enemmän
... miten lentokentältä pääsee eteenpäin: shuttlebus hotelleihin kyllä on, minulle kelpaa ihan tavallinen paikallisliikenteen bussi nro 175 (ydinkeskustaan) http://www.ztm.waw.pl/baza/20080908/175/404001.HTM tai 188.
... jos olisi pari tuntia aikaa Varsovassa, mitä tekisitte?
Lähtisin kävelylle vanhassakaupungissa
... mihin siksi aikaa kannattaisi jättää matkatavarat säilöön? Ja hinta on?
24h matkatavarasäillytys kentällä, hintaa en muista
... mitä Puolasta kannattaa tuoda tuliaisiksi? Siis mikä olisi hyvin "puolalaista"? Mikä on kallista ja mikä halpaa?
Meripihkakoruja? Palvelut ovat edullisia (esim. silmälasit).
... missä kannattaa vaihtaa rahaa?
KANTOR pisteissä (kentällä vain vähän, loput lentokentän ulkopuolella). Kaupoissa yleisesti käy luottokortit ja Visa Electron.
... voiko Puolassa juoda raanavettä?
Ei ainakaan Varsovassa.
... mitä kannattaa syödä - siis mikä on oikein hyvää & herkullista?
Eurooppalaista ruokaa parhaimmillaan. Omat erikoisuudet? Esim. Golonka (keitetty potka), Bigos (kaalimuhennos).
... miten pärjää englannilla? vai onko saksa parempi kieli?
Nuoret puhuu englantia, vanhemmat jkv. saksaa (tai sitten venäjää)- Nova Huta
"millainen on Varsovan lentokenttä: kauppoja ja ruokapaikkoja?"
-Nykyään jo suhteellisen viihtyisä, kauppoja kyllä löytyy ja ravintoloitakin sen verran, ettei nälkä pääse yllättämään. Saati jano!
"miten lentokentältä pääsee eteenpäin: shuttlebus tai jotain muuta kun pitäisi päästä kohta rautatieasemaa tai löytää pitkän matkan busseja?"
-pee1 jo antoikin busseista tietoa eli kaikista kätevimmät vaihtoehdot. Kävelet vain terminaalista ulos ja muutama kymmenen metriä suoraan, niin olet pysäkillä. Taksilla pääsee toki nopeammin.
"jos olisi pari tuntia aikaa Varsovassa, mitä tekisitte?"
-kiertelisin myös vanhassa tai "uudessa" kaupungissa. Jälkimmäisessä esim. eri liikkeitä ja kauppakeskuksia kiertäen: mm. ostoskatu Nowy Swiat tai mikäli aikaa on vähemmän kuin pari tuntia, niin rautatieaseman vieressä on Varsovan uusin ostoskeskus "Zloty tarazy", ja Hard Rock Cafe on aina poikkeamisen arvoinen...
"mihin siksi aikaa kannattaisi jättää matkatavarat säilöön? Ja hinta on?"
-rautatieasemalla on säilytyslokeroita, jotka maksavat 8zl/ muistaakseni 12h.
"... mitä Puolasta kannattaa tuoda tuliaisiksi? Siis mikä olisi hyvin "puolalaista"? Mikä on kallista ja mikä halpaa?"
-pee1 mainitsi mm. silmälasit, jotka ovat todella halvempia kuin Suomessa ja ne saa yleensä matkaan tunnissa. Alkoholi, erilaiset paikalliset ruokatuotteet, meripihkakorut, paikalliset kengät ja vaatteet. Aidot musiikki-CD:t ovat halvempia
kuin Suomessa.
"missä kannattaa vaihtaa rahaa?"
-Kantor -vaihtopisteet, muttei missään nimessä lentokentällä! Kentällä kurssit ovat aina huonoimmat. Pankkiautomaatista saa kätevästi kortilla.
"voiko Puolassa juoda raanavettä?"
-miksei, mutta en tosin suosittele. Ei välttämättä parhaimman makuista, eikä puhtainta.
"mitä kannattaa syödä - siis mikä on oikein hyvää & herkullista?"
-kaikki puolalainen ruoka! Jos pidät alkoholista, niin varsinkin paikallisia oluita ja vodkia kannattaa maistaa.
"miten pärjää englannilla? vai onko saksa parempi kieli?"
Kuten pee1 sanoi, mutta riippuu hyvin paljon tilanteesta ja paikasta. Liikkeissä/hotelleissa suurien kaupunkien keskustoissa varmasti saa palvelua englanniksi, mutta maaseudulla tai pikkupuodeissa välttämättä ei... Venäjää ei kannata ensimmäisenä lähteä vääntämään, mikäli haluaa antaa hyvän vaikutelman. Saksaa saattaa puhua niin vanhemmat kuin nuoretkin. - puolalainen vaimo
kyllähän puolalaiset juovat kraanavettä, mutta vain keitettynä. kyllähän teevesi kahvivesi ja ruoanlaitossa käytettävä vesi on kraanavettä, ei kahvivettä tai teevettä kanneta kaupoista pulloissa, ainoastaan, kun puolalaiset juovat kylmää vettä, niin se on pullovettä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609181IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3106387Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661450Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61341- 1091121
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.831082Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut67936Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43818Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23716MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708