Linuxiksymys

Mistä voi imuroida linuxeja ja miten ne poltetaan levylle ? voiko windosissa poltella ?
6331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

http://distrowatch.com/index.php?language=FI

ihmetteleminen. Tarjolla on monta erilaista jakelua mistä valita. Levylle ne poltetaan levykuvana eli imagena. Yleensä levykuva on ISO-kuvana, minkä polttaminen onnistuu myös windowsissa toimivilla poltto-ohjelmilla.

Äänestä

R-kioskit myyvät linuxeja, eivätkä ne ole edes kalliita.

Äänestä
  • Kaikisssa marketeissa on lehtihyllyssä joku sellainen lehti, "Linux Magazine" "Linux Journal" jne. jossa on joka kuukausi jonkun suosituimmista jakeluista asennukseen tarvittava DVD tai Live-jakeluiden CD.

    Yleensä myös asennusohjeet ja arviointi kyseisestä jakelusta.

    Äänestä

  • myöskin kirjoitti:

    Kaikisssa marketeissa on lehtihyllyssä joku sellainen lehti, "Linux Magazine" "Linux Journal" jne. jossa on joka kuukausi jonkun suosituimmista jakeluista asennukseen tarvittava DVD tai Live-jakeluiden CD.

    Yleensä myös asennusohjeet ja arviointi kyseisestä jakelusta.

    Käykääs piruuttaan katsomassa paikallisissa marketeissa mitä esim. Linux Magazine maksaa. ;)

    Minä tilasin sen kotiin niin hinta on 9€ ensimmäiset 3 numeroa ja sen jälkeen 80€ vuosi/12 numeroa. Mahtaa siinä jäädä "vähän" R-kirjalle katetta kun ei he varmaankaan maksa samaa kuin yksittäisen lehden tilaaja.

    Äänestä

kyllä winukkaa voi poltella...

Laita koko paketti asennuslevyineen ja ohjeineen nuotioon ja saat lämpöä joksikin aikaa, ellei sekin pätkäise jostakin syystä ja saat sinisen liekin...

;)

Äänestä

www.ubuntu.fi
sieltä voi alkaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


artsi-, kirjoitti:

Mistä voi imuroida linuxeja ja miten ne poltetaan levylle ? voiko windosissa poltella ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu