naimisiinko?!?

tiina 16 v.

niin piti vaan kysyä että pääseekö jo 16-vuotias ilman vanhempien lupaa naimisiin kun ite haluaisin mennä itseäni vanhemman miehen kanssa naimisiin? hän on siis ulkomailta enkä hänestä ole vanhemmillekaan kertonu, asun yksin joten kai minä saan itse päättää asiasta?

10

2677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillä meillä

      Suomessa pääsee nykyään vasta 18-vuotiaana naimisiin. Ennen naiset voivat päästä naimisiin 17-vuotiaina vanhempiensa luvalla.

      Tietysti voit anoa erityisluvan, jos olet esim raskaana. Lupaa ei nykyään myönnä presidentti, vaan oikeusministeriö. Alaikäisen avioliittolupaa hakevan huoltajia kuullaan ennen päätöksen tekemistä. Yksin asuminen ei tee alaikäisestä täysivaltaista kansalaista.

      Kehotan esittelemään sulhasen vanhemmille ja sisaruksille! Jos mies rakastaa sinua, hän odottaa kiltisti tuon kaksi vuotta! Kiire ei ole avioitua, jollet ole raskaana.

      • eieieiei

        "Kiire ei ole avioitua, jollet ole raskaana."

        Raskaus ei ole hyvä syy mennä naimsiin...


      • alaikäisenä
        eieieiei kirjoitti:

        "Kiire ei ole avioitua, jollet ole raskaana."

        Raskaus ei ole hyvä syy mennä naimsiin...

        kannattaa avioitua, on raskaaksi tuleminen.

        Mutta silloin tietysti miehellä pitää olla kunnon työ, että hän voi elättää perheensä. Työttömän miehen kanssa ei kannata mennä naimisiin.


      • väärin.....
        alaikäisenä kirjoitti:

        kannattaa avioitua, on raskaaksi tuleminen.

        Mutta silloin tietysti miehellä pitää olla kunnon työ, että hän voi elättää perheensä. Työttömän miehen kanssa ei kannata mennä naimisiin.

        Ei se ole absoluuttista että edes raskaana kannattaisi mennä naimisiin alaikäisenä.

        Itseasiassa pikemminkin päinvastoin.

        Raskaana ei juurikaan kannata mennä naimisiin missään iässä. Se on silloin "pakko avioliitto" ja nehän eivät kestä juurikaan. Ja silti niissä on oikeudelliset toimet ja seuraukset. Esim, omaisuus jaetaan...? entäs jos tyttö on sattumalta sitten saanut perintöä? tai äijä dokaakin vain päivät pitkät?

        Lapsen takia naimisiin meno on historiaa. Ei nyky Suomessa tarvitse mennä. ONNEKSI on näin.


      • eihän nykyään
        väärin..... kirjoitti:

        Ei se ole absoluuttista että edes raskaana kannattaisi mennä naimisiin alaikäisenä.

        Itseasiassa pikemminkin päinvastoin.

        Raskaana ei juurikaan kannata mennä naimisiin missään iässä. Se on silloin "pakko avioliitto" ja nehän eivät kestä juurikaan. Ja silti niissä on oikeudelliset toimet ja seuraukset. Esim, omaisuus jaetaan...? entäs jos tyttö on sattumalta sitten saanut perintöä? tai äijä dokaakin vain päivät pitkät?

        Lapsen takia naimisiin meno on historiaa. Ei nyky Suomessa tarvitse mennä. ONNEKSI on näin.

        ole PAKKO mennä naimisiin, jos on raskaaana, mutta SAA mennä, jos haluaa, vaikka olisi raskaanakin. Jos on avioliitossa ei joudu menemään lastenvalvojan luokse isyyden tunnustamista varten. Välttyy paljolta byrokratialta.


    • te...

      no siis te joko odotatte sen pari vuotta että täytät 18.vuotta ja saat tehdä oikeasti ihan mitä haluat, tai sitten teette presidentille hakemuksen jossa haluatte mennä naimisiin.. hän joko hyväksyy tai hylkää hakemuksen.

      kaverini meni 16-vuotiaana naimisiin 20-vuotiaan kanssa, koska oli raskaana... eli siis siinä oli jo ihan hyvä syy, miksi presidentti tähän voi suostua.. jokin syy siinä muistaakseni pitää olla.

      • gtx1000

        Sua kusetetaan raukkaa.Mikä isäkompleksi sulla oikein on?Odota rauhassa ja huomaat,ettei se ole sun miehes.Jos hänkään ei ole kertonut kelleen niin eikö herää mitään kysymyksiä,että miksi?


    • määrä
    • sita sinulla ei ole..

      poistu suomesta alaka tule takasin!

      IKINA!
      -hae ulkomailta perhesidonaisia. Saat varmasti emattimesi tayteen ensimaisena paivana!

    • Pidä hälytyskellot päällä!

      Unohda naimisiin meno muutamaksi vuodeksi, et ole kypsä siihen ikäsi puolestakaan.

      Ulkolaisen miehen kanssa avioituminen aikuisikäisenäkin on asia, jossa päätöstä pitää harkita tosi tarkkaan, mielellään vuosia.

      Elämme maailmassa, jossa hyväksikäyttö on yleistä ja varsinkin EU:n ulkopuolelta tulee naimisiin haluavia miehiä päästäkseen EU:n aluelle lihapatojen ääreen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      277
      7880
    2. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1984
    3. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1485
    4. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      161
      1313
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      62
      1244
    6. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      19
      1023
    7. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      999
    8. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      961
    9. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      932
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      44
      881
    Aihe