Oliskohan jollakin kokemusta hormoonilääkkeistä joilla olisi saatu menkat alkamaan takaisin? sivuvaikutuksia? lääke-merkki eroja? olen 17 vuotias ja joudun aloittamaan hormoonihoidot varmaan kohta kun menkat poissa olleet laihuuden takia 8 kk vaikka painoakin on tullut lisää..olisi kiva kuulla kokemuksia että mikä lääke ehkä toimisi:)
hormoonilääkkeet
ihaa-a
2295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eipä täällä Suomessa määrätä oikeastaan muuta kuin Terolut-kuuri, joten googletapa se, niin saat aika moneen kysymykseesi vastauksia. Foorumin hakuakin käyttämällä löydät varmasti vaikka kuinka monnta kokemusta tuosta lääkkeestä.
Mikäli kuukautiset ovat poissa alipainon takia, on hormonien säätelyjärjestelmäkin yleensä "jäissä". Tällöin estrogeenin eli naishormonin eritys on vähissä eikä keltarauhashormonilla vuotoa saada. Asian voi testata käyttämällä yhden kuurin esim. tuota Terolutia. Jos menkat sillä tulevat, on estrogeenia elimistössä riittävästi ja silloin syklinen keltarauhashormonihoito riittää.
Jos vuotoa ei kuulu, tarvitsisit jo hormonikorvaushoitoa. Nuorella naisella jolla ei ole raskaustoivetta tämä voidaan toteuttaa tavanomaisilla e-pillereillä.