Ollaan tekemässä kylpyhuoneremppaa, ja mietitty massalattian laittamista. Onko tästä kokemuksia? Mikä olisi hyvä, kestääkö, entä vesieristeet?
Ja paljonko maksaa verrattuna vaikka laatoittamiseen?
Kylpyhuoneen ja saunan koko on yhteensä n. 8 neliötä, ja lattia tulis molempiin tiloihin.
Ja paljonko maksaa verrattuna vaikka laatoittamiseen?
Kylpyhuoneen ja saunan koko on yhteensä n. 8 neliötä, ja lattia tulis molempiin tiloihin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hiertomassalattia värihiekoilla on hyvä. Kestää. Ei vesieristyksiä--> yhtenäinen vesitiivis pinnoite oikein tehtynä. 8 m² maksaa valmiina n. tonnin tarvikkeineen, riippuen välimatkoista.
Itselläkin on ollut vastaavia suunnitelmia, käyttäjäkokemuksia/rakennuskokemuksia kuulisin mielellään.
kato tremcon sivuilta nm100 järjestelmä --oon tehnyt
150 kylppäriä tällä ja paljon muita tiloja ,halvempi kuin hierto epoxit,nytkin on 24 lattiaa menossa vanha ja hyvä tuote- tane.s @luukku.com
Kyllä se varmasti pelittää tosi hyvin. Kokoajan tuntuu yleistyvän vaan. MIssäpäin asustelet? Tampereella ainakin oli hyvä porukka Treworks niminen firma https://treworks.fi/massalattiat/
Epätoivoista asiakashankintaa, chappi!
Tuo aloitusviesti on kirjoitettu vuonna 2008 ja sinä vastasit siihen vuonna 2023.
Onkohan kysyjä saanut jo itselleen massalattian..?
Brähhäh!!
Vaisnii.
Sitä muualla kovasti ihmetellään meidän tapaa kastella koko suihkuhuoneen lattia vedellä,toiset tekee suihkukopin että vesi pysyy siellä eikä roiski ympäriinsä. Eipä niillä ole homeongelmiakaan kun vesi johdetaan kaukalosta viemäriin.
Ei ole homeesta ongelmaa, kun sitä pidetään normaalina ilmiönä. Ja korjausmenetelmä = vedetään maalia päälle. Ulkomailla ei jengiä juuri kiinnosta, millaiset kasvustot rakenteiden sisällä kukkiin. Ja välillä on näkyväkin home OK, kunhan ei ole "mustaa myrkyllistä hometta".
Kannattaa valita mahdollisimman pitkään toiminut firma. Mieluummin yli 10v kokemus yritykseltä. Silloin takuutkin varmemat.