Hain ihan mielenkiinnosta kylmiltäni AMK:uun opiskelemaan insinööriksi ja pääsin kevyesti sisään (en edes pyrkinyt TKK:lle). Jo pääsykokeen helppous alkoi tosin hieman epäilyttää, sillä alkoi mietityttää, millainen opintojen taso tulisi olemaan.
Nyt olenkin käynyt jo muutamilla kursseilla ja epäilykseni osoittautuivat tosiksi, sillä taso on aivan uskomattoman alhainen ja tulee suorastaan turhautunut olo; olisikohan sittenkin kannattanut vain pyrkiä suoraan TKK:lle... Lukioaikoina sain ysejä ja kymppejä matematiikan pitkästä oppimäärästä hyvin pienellä vaivalla eräässä ns. eliittilukiossa ja nyt tuntuu siltä, että turhaudun rankasti tunneilla/kurssin oppimäärän helposta sisällöstä. Voihan noita helppoja kursseja tosin varmaan tenttiäkin vauhdilla pois alta.
Syy siihen, etten hakenut TKK:lle oli se, että töitten takia en ehtinyt kerrata yhtään lukion oppimäärää ja yli kymmenen vuoden jälkeen on monia juttuja hieman unohtunut; olisi myöskin pitänyt pyytää töistä vapaata pääsykoetta varten. Ajattelin myös, että töitten vuoksi iltalinja AMK:ssa olisi hyvä ratkaisu. Mitä suosittelette; kannattaisiko pyrkiä ihan suosiolla ensi keväänä TKK:lle, jotta en ikävysty kuoliaaksi?
Kannattaisiko sittenkin?
-just wondering-
1
477
Vastaukset
- TTY
Hae ihmeessä TKK:lle. Voihan valitakokeeseen osallistua, vaikka "harjoitusmielessä", vaikkei ehtisi päntätä pää höyryten. Saa ainakin selville mitä tasoa kokeet edustavat ja näkee mihin omat rahkeet riittävät.
Sitä en ymmärtänyt kirjoituksestasi, että olisi pitänyt pyytää vapaata töistä pääsykokeita varten. Pyydetäänhän vapaata "huonommistakin" syistä. Tsemppiä:)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057