Miksi ette menee mukaan vaaleihin?

Te hyvin koulutetut?

Kuntavaaleihin ja -kuntahallituksiin tarvittaisiin nimenomaisesti hyvin koulutettuja asiantuntijoita eikä mitään onnenokinjoita-kotiäitejä jotka ovat työkokemuksen pelkästään Elisan puhelinvaihteesta.

Se olisi ainakin helppo ja hyvä rahoitus tohtorikoulutettaville. Tiedän että Suomessa on paljon nuoria joilla on 2-3 korkeakoulutukintoa ja tohtorin tutkintoja jopa useilla on 2.

Kunnat tarvitsisivat hyviä taloustieteen asiantuntijoita sekä juristeja, valtiontietelijöitä ja dipl.insinöörejä.

Mitäs hyötyä meillä on jostakin huonosti koulutettusta kotiäitistä , jonka mieskin juoksee kotoa karkuun ensi mahdollisuudella? He ainakin luottavat hyvää lottopottia taloudelleen.

5

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdokkaaksi pääsisi

      mutta valituksi ei kyllä tulisi pelkästään asiantuntijapohjalta. Eipä ole tullut mokailtua julkisuudessa tarpeeksi, että saisi äänestäjiä taakseen. Palkkakin on hiinä ja hiinä, että kannattaako. Omalla alallani ei nimittäin ole mitään ylärajaa.

      • yksistään sanoo kaiken

        eikä tarviste etsiä mitään "jourujuttuja " mainostamiseen.

        Ainakin akateeminen kunta katsoo ehdokkaita koulutuksen perusteella ja se jo sanoo kaiken.

        Ehdokkaat saavat älyttömiä palkkioita kun pääsevät kunnan valtuutettuiksi. Kokouspalkkio on jo kaksi ja puoli sataa sekä lautakunnan puheenjohtajan kuukausiansio jopa 7000/kk.


    • Kts Helsingin Kokoomus

      Kun katsoo Helsingin Kokoomuksen ehdokaslistaa, näyttää että siellä on valtavasti korkeakoulutettua ja väitelleitä hakijoita. Siis akateemista tietämystä pitäisi hakijoilta löytyä, eri asia sitten onko muuta tarvittavaa osaamista...

      • aika vaikea saada.

        Kun katsoo niitä ehdokkaslistoja, koulutustietot puuttuvat yleensä. Jotkut harvinaiset kaupungit ovat ne esittäneet. S-marketin vaaleissa viimeksi oli mahdollista etsiä ehdokas koulutustasonsa perusteella.

        Nyt on tuo älytön vaalikone, joka vaan heittää ilmaan vuoroperään ehdokkaiden nimiä, eikä muulla pätevyydellä asioiden hoitamista varten ole merkitystä. Kuvittelsi silti, että kaupungin asioiden hoitaminen vaatii hyviä ekonomin, insinöörin sekä juristin tietoja ja taitoja. Kunnat silti tuottavat lainmukaisia palveluja eikä tuo kunnan johtaminen valtuustossa tapahtuu yhden asiantuntematon ehdokkaan mielivaltaisuuden ja mieltymysten perusteella. Näin näyttää ainakin kanssa luulevan.


      • siellä on mukana

        paljon onnenonkijoita.
        Kun katsoo kokommuksen edustajia valtion puolella ministereinä, koulutustaso heillä kaikilla on aivan surkeata. Miksi he eivät sitten yrittää noita väitelleitä ehdokkaita saada mukaan valtion hallintoon. Stubb on nyt yksi onnistunut ehdokas ministeriksi koulutuksensa perusteella.

        Hesasta voisi sen sanoa, että mukana ovat Hgin yliopiston oikeustieteen professorit Erkki Aurejärvi ja Kai Kalima (787). Erittäin päteviä huippujuristeja.

        Järvenpään puolelta löytyisi Luukkanen Tarja-Liisa (111) sekä Tuovinen Pentti (264). Tarjalla on VTM sekä uskonnontieteen tohtorin suoritus, ja Pentti on arkkitehti sekä tekniikan tohtori.

        Vantaallakin oli joku tohtoritutkinnon suorittanut mukaana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5040
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3482
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3335
    4. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2521
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2503
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      25
      2109
    7. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2059
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1799
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1689
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1668
    Aihe