Siis on viitottu suomi ja oma viittomakieli. Kaksi eri asiaa? Ja ne jotka eivät osaa viitottua suomea, eivät lue suomea? Sori tyhmä kysymys. En oikein osannut muotoilla sitä.
Mikä ero?
6
1113
Vastaukset
- Minä vaan
Viitottu suomi on kuin suomenkieli ja sitä käyttävät kuuroutuneet.Viittomakieli on ihan eri eli on ihan omansa kieli.Siinä viitotaan ensin aika,paikka,kuka teki ja mitä. Vaikka suomeks illalla menen saunomaan. Viittomakielellä on illalla saunaan minä mennä .Jos nyt oikein muistin....
- Kirjoitettua suomen kieltä
Niin, tuohon kaipaisin vastausta!
Tarkoitan sellaisia kuuroja, jotka ovat olleet syntymästään asti kuuroja.
Esim. "lautanen", miten he ymmärtävät sen?- OpiskelijaN
Totta kai kuurot osaavat lukea kerran,kun sitä heille koulussa opetetaan.
- ymmärrä
OpiskelijaN kirjoitti:
Totta kai kuurot osaavat lukea kerran,kun sitä heille koulussa opetetaan.
jos eivät ole suomen kieltä opiskelleet.
- hassu kommentti sulla
ymmärrä kirjoitti:
jos eivät ole suomen kieltä opiskelleet.
Aika hassu kommentti sulla, siis mistä OPISKELUSTA oikein kirjoitat? Tai oot ihan sekoittanut maahanmuuttajiin, jotka joko OPISKELLEET tai EIVÄT ole opiskelleet suomea.
Jos kun puhutaan kuuroista,niin kaikkihan suomalaiset kuurot ovat oppineet suomea koulussa.Sitä paitsi Suomen laki vaatii niin,että kuuroilla pitää olla myös oppivelvollisuus, siis kirjaimellisesti suorittaa peruskoulun. Joten on aika selvä asia,että he ymmärtävät kirjoitettua suomea.
Aika kamalaa, että nykypäivän kuulevalla suomalaisella voikin olla perustieto tätä tasoa.Siis miten joku ei tajua sitä,että oppivelvollisuus kuuluu kaikille siihen katsomatta, onko kuuro vai ei. - se ei oo ihan noin mustaval...
hassu kommentti sulla kirjoitti:
Aika hassu kommentti sulla, siis mistä OPISKELUSTA oikein kirjoitat? Tai oot ihan sekoittanut maahanmuuttajiin, jotka joko OPISKELLEET tai EIVÄT ole opiskelleet suomea.
Jos kun puhutaan kuuroista,niin kaikkihan suomalaiset kuurot ovat oppineet suomea koulussa.Sitä paitsi Suomen laki vaatii niin,että kuuroilla pitää olla myös oppivelvollisuus, siis kirjaimellisesti suorittaa peruskoulun. Joten on aika selvä asia,että he ymmärtävät kirjoitettua suomea.
Aika kamalaa, että nykypäivän kuulevalla suomalaisella voikin olla perustieto tätä tasoa.Siis miten joku ei tajua sitä,että oppivelvollisuus kuuluu kaikille siihen katsomatta, onko kuuro vai ei.kuurojen suomen kielen laita on vähän sama kuin esim. suomalaisten ruotsin kielen hallinta. joku osaa törkeen hyvin, joku ei sitten ollenkaan, vaikka sitä oliskin opiskellu =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?146841Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709