Miten tehdä lomake

Wordin peruskäyttäjä

Hei

Miten pääsen tekemään lomakkeen johon käyttäjä pääse lisäämään vain tiettyjä asioita?

Elikkä siis teen ruudun jonka rajaan ja jonka vasempaan yläreunaan lisään sanan nimi. Käyttäjä ei pääse poistamaan tuota sanaa, vaan pääsee vain lisäämään oman nimensä.

Samalla lailla myös lukuisia muita ruutuja. Elikkäs, että pääsee vain syöttämään tietoja ruutuihin, ei poistamaan jo ruudussa olevia tekstejä.

4

4127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomaketyökaluja

      Käytät esim. sarkaimia kohdistaaksesi ohjaustekstisi (esim. juuri se "nimi") ja toisaalta sitten lomakeruudut. Tarkoitus on siis että näihin lomakeruutuihin jotka ovat lomaketyökaluissa henkilöt täyttävät pyytämäsi tietoja.

      Jos haluat jakaa lomakkeen vielä osiin, esim. varsinaisen täytettävän lomakeosan alla on joku vapaasti täytettävä osa, on käytettävä Lisää - Vaihto ja osanvaihto välinettä.

      Kun lomakeosasi on valmis suojaat sen lomakeosat käyttämällä Työkalut - Suojaa asiakirja ja siellä kohta Muokkausrajoitukset ja siellä Salli vain tämäntyyppisten asiakirjojen muokkaus ja täytetään lomakkeita ja jos on käytössä asiakirjan osat niin sen vapaasti täytettävän osan ruksaat pois ja ok:ta. Näin lomakkeesta tulee sellainen että lomakenttäosassa voi käyttäjä täyttää vain ne kentät,ei sotkea sinun ohjetekstejäsi. Ja jos on sellainen alue johon käyttäjä voi kirjoittaa itse vapaasti mitä haluaa ilman kenttiä, hän voi sinne sen tehdä.

      • word 2003:ssa

        ja jos haluat ruudukot myös omille ohjeteksteillesi, voit käyttää taulukkoa eri kohtien asemointiin. taulukkoruudun sisään teet sitten ne lomakekentät.


      • tarpeeseen
        word 2003:ssa kirjoitti:

        ja jos haluat ruudukot myös omille ohjeteksteillesi, voit käyttää taulukkoa eri kohtien asemointiin. taulukkoruudun sisään teet sitten ne lomakekentät.

        Tämä lomaketyökalu, missä se on 2007 wordissa, olisi kiva löytää


      • mutta...
        tarpeeseen kirjoitti:

        Tämä lomaketyökalu, missä se on 2007 wordissa, olisi kiva löytää

        Se työkalu on vähän piilossa.

        Mene ensin sinne office-valikkoon vasemmassa ylänurkassa (se missä on mm. tallennus ja tulostus jne.)

        Siellä on valintapainike nimeltä "officen asetukset" (tms. Mulla ei ole 2007 tässä koneessa. Menee ulkomuistista)

        Asetuksista rasti ruutuun kohtaan "näytä kehitystyökalut" ja OK. Nyt pitäisi olla kehitystyökalut niminen valintanauha olla siellä viimeisenä muiden perässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      73
      5389
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2885
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2303
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1945
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      284
      1363
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      63
      1301
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1274
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1140
    Aihe