Ekaa kertaa Lontooseen matkalla ja etsin hotellia. Ajattelin, että onko melekinpä missä vain yöpyy kun kerran metrot kulkee joka paikkaa aika hyvin, vai suosittelisitteko jotain aluetta/alueita mihin ei missään nimessä...tai mihin ehdottomasti.
yöyminen
missäpäin
8828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itellä kokemusta Victorian aseman liepeiltä ja Bayswaterista.Pieniä koht.hintaisia hotelleja paljon ja hyvät kulkuyhteydet joka puolelle.
(Kaikki vastaa varmaan "kokemuksen syvällä rintaäänellä". Olen työskennellyt Lontoossa joitakin vuosia sen lisäksi yöpynyt n. 20 eri hotellissa.)
Suomalaisten seuramatkojen suosiossa on Bayswaterin-Paddingtonin suunta. Victorian seutu on taas enemmän halpojen B&B -paikkojen metsästäjille tuttu.
Oma suosikkini on Earl's Court - alue ei ole niin turistien leimaama vaan enemmän suosiossa myös paikallisten keskuudessa. Liikkuminen helppoa, palveluita riittävästi.
Makuja on monia.
Mäkin etsin keväälle majoitusta. Vaikea valinta! Mitä suosittelet äidille, isälle ja kahdelle (16 ja 18) vuotiaille pojille. Olen aika kranttu hotellien suhteen, joten olisi kiva kuulla suosituksia. Hotellin ei tarvitse omata viittä tähteä, mutta sen tulisi olla siisti, puhdas, rauhallinen, plussaa on ystävällinen hlökunta (tosin "niin metsä vastaa kuin sinne huutaa"..:D ). Ollaan reissattu aika paljon -hienoissakin hotelleissa-; nyt riittäisi mukava, puhdas peti pienellä aamiaisella. Tykkään paljon pienistä, "intiimeistä" paikoista. B&B:tkin saattavat (vähäisen kokemuksen) mukaan olla aivan loistopaikkoja; niissä pääsee lisäksi yleensä hyvin tutustumaan paikalliseen väkeen hyvin. Onko sulla hyviä tippejä?
Se on kivaa seutua jolla on hyviä puolia:
- hyvät metroyhteydet ydinkeskustaan
- Queenswayn ostoskatu lähellä
- Whiteley`sin iso ostoskeskus elokuvateattereineen ja kahviloineen / ravintoloineen ihan lähellä
Eli Bayswater on samalla sekä syrjässä isolta kadulta että lähellä ydinkeskustaa.
Tällä alueella on ihan kivoja hotelleja.
Olen ollut pari kertaa myös Bloomsburyn aluella, Oxford Streetin toisella puolella.
Kai se on niin, että on se hotelli missa tahansa niin se hotellin seutu alkaa tuntua "omalta" kaupunginosalta.
Onhan noita hotelleja Lontoossa vaikka miten. En osaa nimeltä mitään tiettyä sanoa kylläkään, enkä kaikkia muistakaan missä olen käynyt.
Mihinkään hevon kuuseen en kyllä lähtisi eli metrokartasta kannattaa katsoa, että ei nyt ole tolkuttoman kaukana keskustasta.
Esim joku Towerin linnan kohta on mielestäni jo tosi kaukana kaikesta! Joku toinen varmaan taas pitäisi sitä ihan hyvänä seutuna, mutta minun mielestäni se kaukana...
Oltiin kaverin kanssa viime keväänä lontoossa ja hotelli oli Paddingtonissa. Alue oli ihan kivaa, pieniä katuja. Meidänkin kadun varrella oli joka talossa hotelli. Pieniä perhe pitosia.
Mä muistan hyvin sen meidän 10-vuoden takaisen hotellin; oli nimeltään York ja Queensborough Terrace -nimisellä kadulla aivan lähellä Hyde Parkia. Samalta alueelta olen nytkin katsellut sitä mahdollista kevään reissun majoitusta. Siinä tuntuu vaan olevan niin pirusti tarjontaa, ettei oikein tiedä mitä valita. Hyde Park Radnoriin lähetin eilen meilin ja kysyin vapaita huoneita ja tarjousta. Tulikin sitten vastaus; vapaata vielä oli ja huoneen hinta per yö on 95£. Ei vissiin ollenkaan paha? Olis vaan kiva vähän kuulla kommenttia ko. paikasta.
majoittunut York:ssa, valitettavasti vain tätä hotellia ei enää ole. Samanniminen löytyi viime kesänä, mutta eri sijainti.
... sellainen alue mistä pääsisi kävellen keskustaan? Ja mikä muuten on se "keskustojen keskusta"?!? Oxford streetkö??????