Minulla ei ole valtaa ,ei voimaa eikä halua estää uuden piispan valintaa,olihan mies tai nainen.Päin vastoin. Ymmärsin yskäsi ,hyvä seurakuntasisko!!!!
seurakuntasisko
Lilli
321205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Alkoi vaan huvittaa, kun aiheena oli "Ei vielä naispiispaa" ja asia muuttuikin yhtäkkiä missä kohtaa Lilli alkaa vilkuttaa Lokarille kun on matkalla etelä-Amerikkaan... :)
..täällä on mukavaa ollutkin, kun aihe on rönsyillyt sinne tänne, muuttunut välillä asian viereen leppoisaksi jutuskeluksi ja taas palattu asiaan jos palattu.
Ettekö ymmärrä, että vapaus puhua, vaikka sivukin aiheen luo tunnelman, eikä raameissa olevaa jäykkää kysymys-vastaus palstaa.
Kuinka kehtasit seurakunta sisarena, heillä kun luulisi olevan ymmärrystä.
meissä kaikissa vain jotain moitittavaa?
Äiti muinoin sanoi meille lapsille kun huomautimme hänelle jostain vanhasta "huonosta" hänen tekemästään, että kuinka ette löydä niitä hyviä puolia yhtä herkästi kuin nuo huonot asiat tulee löydettyä.
sen enempää kuin muillakaan, enkä oikeasti ole SEURAKUNTASISAR, olen vaan "seurakuntasisar" siinä kuin muutkin naiset.
Meitä naisia on vaan aina moitittu siitä että eksymme itse aiheesta.
Naispiispa-aihe oli mielestäni liian vakava aihe,
että siitä välttämättä olisi tavinnut kehkeytyä flirtti-ketju.
Olisihan Lilli ja Lokari voineet aloittaa oman ketjun esim. aiheena "Missä vilkutan sinulle?"
Tai: "Ainoastaan Lilli ja Lokari".
P.S. - Niin kenen vaimo olet?
nyt palkitaan:en kenenkään!!!
Vilkuttaisitko edes aivan pikkuisen vain ?
kun vastasin nimimerkki "erään vaimo" viestiin.
..todellakaan ole ymmärrystä. Ei ne flirtit sillä lailla mene, yleensä ne syntyy ihan itsestään ja missä vain.
Olet täysi tollo ehdotuksinesi, jos teit ne vakavissasi.
Miksi minun pitäisi kertoa sinulle kenen vaimo olen? Mitä se sinulle kuuluu? Joten älä utele.
Täällä tekstiin riittää käyttämäni nikki.
että joukossa on sentään ymmärtäväisiäkin ihmisiä :) jotka meitä tolloja oikoo.
kävi! Enkäs minä jo sanonut aikaisemmin että tiukkapipoja on .
Noissa uskovaisissa, tämä seurakunta sisarkin
otti herneen nenäänsä kun vilkuteltiin.HAHA
Voi hyvä Sylvi sentään, olisko sitä pitänyt siitä piiispasta jauhaa .
Kyten sanoin mulle ei ole yhtään väliä kuka siellä korkeella pallilla seisoo vai istuu.
Voin minä vilkutaa seurakunta sisarellekin jo se
hänenlle joku tärkee juttu tai autuus.
Olen vapaa tekemään mitä haluan , minua kun ei noi kaavat kankista,
Minä elän ja annan toistenkin elää.
Hyvä Lokari! Vilkutatko mullekkin kun ukko ei näe?
Vilkuilen ensin, ettei miehesi näe että vilkutan Sinulle Vaikka oletkin TOiSEN VAIMO.
Enhän minä pahalla , mutta mielen kiintoo riittää aina naisille minulta.
Kirjoitin vahinkossa toisen vaimo.
Tarkoitin kyllä Sinua.
Kun innostuun vilkutteleen , en vahinkossa huomannut Sinua. Täältä tulee Sinullekin!
Kyllä minä reilusti vilkutan ,en osaakaan pikkusen vaan. OIKEIN REILUSTI VILKUTAN!
(((/))))/(((/)))
vilkuttaa oikein kahdella kädellä ,että huomaat...
ja olen sen huomannut ,että on joka rekeen lähtijöitä. Mutta ei lannistuta ,koska huumoria ja leikkiä maailma tarvitsee,ettei niskat ihan jäykistyisi.Seurakuntasisar on omassa hyvyydessään huipulla ja kokee meille hyvyydessään antavansa hyviä neuvoja ,ettei vain... Olen huomannut että joillakin jokin ihmeen tarve olla ilon tappajana uskonsa vuoksi. Ei Jeesus tullut äläsanomaa julistamaan ,vaan Ilosanomaa.Kaikesta huolimatta hyvää päivän jatkoa.
ihan salassa vilkutat .kuule ei se ukko hermostu jos vain vilkutat,koska vilkutuksen kohde on niin iloinen ja leikkisä nainen ,ettei hälle voi suuttua.Kiitos muuten tuestasi "erään vaimo"
kuinka minua naurattaa nuo teidän sähläilynne!
Niin todella, huumoria ja leikkiä tämä maailma tarvitsee, mutta oletteko nyt omasta mielestänne "huumori-ihmisiä"?
Psst! Minä NIKKEILIN, kurillani, kirjoitin pienen reunahuomautuksen. EN ole uskovainen, EN ole ammatiltani seurakuntasisar. Olen aivan tavallinen kirjoittelija.
"Olla ilon tappajana uskonsa vuoksi"!!!! Anna mun kestää...!
Sateinen päivä oikein kirkastui ,kun olet huomannut jujun.Anteeksi ,kun nimittelin ,mutta tekijälle sattuu.
Minulle usko on iloinen asia ,mikä ei sulje iloa ja leikkimieltä.Kuulehan on niitä sormensa ylösnostajia,että soo,soo sontiaiset.
Rannallako vilkutat ? Meren, järven, lammen, joen vai pienen purosen rannaltako vilkutustasi yritän huonoilla silmilläni tiirailla ?
tänne laakson pohjaan.
Täällä minä vilkutan.
Matka on kyllä pitkä, kuinka lie näätkö?
Vai jujuja sinä täällä teet?HAHA
Mutta olisit voinut ollakin tiukkapipo yhtä hyvällä syyllä .
Joskus kun toi arvaaminen on vaikeeta.
Vai lepyitkö kun vilkutin Sinullekin?
Ja käänsit kelkkasi.HAHA
Se ärsyttävä viestini ei ollut hääppöinen, mutta luulen että nimimerkkini sai näkemään punaista, eikö vaan?
No, sorry vaan! Vilkutellaan ja hymyillään!
vilautellaan, en minä punastu. HAHA
Kyllä toi hyvin tuntu joltakin tiukka pipolta.
Mistäs noita tietää arvata.HAHA
Lankaan lensin , olet hauska....
Mikähän on oikee nikkis?
Ihan uteliaisuuttani kysyn, ei tarvi vastata jos et halua.HIHI
ammattisi ärsyttänyt ,mutta hieman morilasointisi sen nimikkeen alla.Se joka vanhoja muistelee niin tikulla silmään,joten vilkutellaan ja hymyillään.
ja halaan,kun sinut tunnistin...
Eksyinköhän kurssissani enemmän tyyrpuurin vai paarpuurin puolelle`?
Olenkohan edes oikeilla selvillä vesilläkään.
Hienoa kun vanhat kunnon ystävät vielä tunnistavat.
Laitan virttyneen valkoisen puhjeen ja täysillä myötälaitaiseen - tänään kaikki näyttää oikein valoisalta mereen laskevaa aurinkoa katsellessa.
Halut ne on hiirellä ja diakonissallakin tunteet !
Työtovereinakin aikanaan oli monia ihania "sisaria".
minut täältä .Tuuli on niin vinkka ,että voi olla häiritsevä tekijä .Vilkutellaan..
Olette nyt täällä heilutelleet ja vilkutelleet,mutta ette kai vielä ole vilautelleet,kiva kun on huumorintajuista porukkaa.
Nyt kuitenkin aioin vastata tähän,no mikä tämä otsikko nyt olikaan,olkoon nyt mikä vain,muttaeikö tässä puhuttu raamatustakin jossai vaiheessa.
Tässä olisi vain sellainen pieni ajatus.
Alussa oli sana.Sitten se otettiin uusiokäyttöön,
monta ääneen lausumatonta ajatusta upposi uskonpuhdistusten pesuveden pohjaan.
ja minulle se on tärkeä ja turva. Kiitos mielipiteestäsi. Uskovakin voi lasketella huumoria,kuten olet huomannutkin.Tule joukkoon vaan. Hyvää sunnuntaita!Vilautella ei kyllä mitään ainakaan en minä -kenellekään.
Etkös se sinä ollut ihan "levällään" Kai de puuhun alias Odysseukseen.
Miten sä nyt niin uskovaiseksi olet tullut, ettei kenellekkään?
on kakkainen fantasia. Minä en ole levällään enkä supussa kenenkään kanssa.Taitoimme hänen kanssaan sananpeistä ja käytimme huumoria viesteissämme sekä leikkimieltä .Uskovaiseksi ei tulla vaan se on lahja,eikä se vaikuta levällään oloon ,vaan aivan muut näkökohdat.Katsos en halua olla aamulehden jakajana.