Mikähän hitto siinä on että 50kg:n koiralle suunniteltuja flexejä kuluu 16kg:n koiralla 4 kappaletta vuoden sisällä? Haiskahtaa rahastukselta.
Eikö nyt mistään löydy sellasta mikä kestäisi edes yhden vuoden? Tietääkö täällä joku hyvän merkin? Ja mistä saa?
Vai pitäskö siirtyä 150kg:n malleihin... onko niitä? Vai teräsvaijeriin...?
Eikö nyt mistään löydy sellasta mikä kestäisi edes yhden vuoden? Tietääkö täällä joku hyvän merkin? Ja mistä saa?
Vai pitäskö siirtyä 150kg:n malleihin... onko niitä? Vai teräsvaijeriin...?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Voisko olla että koirasi ei osaa hihnakäyttäytymistä,ja vetää ja riuhtoo niin että fleksin naru/punos katkeaa? Kannattais varmaan opetella ensin miten kuljetaan nätisti. Vai miten ne menee rikki, kelausko ei toimi vai? Kyllä tosi paskaa laatua on jos tosta vaan hajoavat.
Kyllä tuo nätisti(kin) osaa kulkea, ei siinä mitään.
Mutta kaksi katkes ihan kelan juuresta, yksi lopetti kelaamisen, ja tästä viimesestä riipiytyi se päällystepunos irti pusikossa.
Poika on kyllä tosi nopee liikkeissään jos näkee jotain mielenkiintosta: jäniksen tai myyrän tmv. kun näkee niin siinä ei ehdi hoota sanoa moilasesta kun on ittekin jo menossa hyvää vauhtia ojan pohjalle...;-) Koira edellä ja isäntänsä perässä.
Eli riistaviettinen tuo on. Ja tosiaan tästä viimeisestä lähti tuo päällystepunos repeytymään irti, kun koira huomas linnun pusikossa ja sinne piti syöksyä. Ja riimu sekosi puskiin niin että piti koira ottaa ensin irti remelistä ennenkuin sai fleksin revittyä oksien välistä irti.
Joten ehkä tuossa omaakin tuottamusta mukana on, mutta silti jotenkin toivoisi ettei niitä tarttis ihan varastossa alkaa pitämään...
Merkki on FlexiComfort3 (made in germany) ja muistaakseni pitäs kestää 50kg:n rekku langanpäässä. Onko jollakin tiedossa kestävämpi?
Ja hanki kunnon nahkahihna. Ei mene poikki ja kestää. Tilauksesta saat pidemmänkin jos koiralle vapautta tahdot.
Jotenkin olen tykästynyt tohon fleksiin, kun se on yleensä pidempi kuin nahkaremelit ja vastaavasti lyhyempi kun koiran pitää olla vierellä. Ei oikein huvittaisi ryömiä itte missään ojanpohjilla ja ryteiköissä nahkaremmin kanssa pojan perässä. Arvostan sen suomaa vapautta, mutta halveksin niiden kestävyyttä...
nylon narua ja tee siitä sopivan pitkä nii ei katkeile, ja tuo hyökkiminen kannattaa opettaa ensin pois koska fleksit ei tunnetusti kestä kunnon nykimistä..
Nahkahihnoja saa eri paksuisina ja pituisina, joten ojissa ei tarvi koluta.
Taatusti hintansa väärtti. Hyvä kädessä, toisin kuin nailon. Kestää koiran eliniän (n.15v), jos vain esim. kaatosatteessa kävelyn jälkeen öljyllä taas notkeuttaa sen. Suosittelen :)
Vaikka fleksi on kiva siinä mielessä, että koiran on helppo antaa kulkea pidemmälle itsestä, ei se ole turvallinen syösyilevällä koiralla.
Joku kerta se syöksyy pyörän, auton jonkun muun alle tai muuten ikävään paikkaan. Niinkuin kirjoituksestasikin käy ilmi, ihmisen refleksit eivät useinkaan riitä pysäyttämään koiraa niin pian kuin olisi tarve. Nahkahihna sen sijaan stoppaa juuri siihen vierelle.
Ja pienikin koira saa fleksin katki kun syöksähtää liikkeelle.
Meillä on nahka- ja naruhihnat.
Aluksi olin kovasti vain fleksin puolella juuri tuon vapauden tähden. Nyt huomaan kuitenkin, kuinka turvallisempi nahkahihna on.
Koiran omistajna ei tarvitse mennä silti koiran perässä pusikkoon ja risukkoon. Me kuljemme sen verran ojissa, mitä hihnamme kantomatka sallii ja muu risukkoon meno tapahtuu koirien ollessa vapaana.
Ainakin alueilla, joissa on vilkasta liikennettä ja muuta toimintaa, fleksi on vähän huono turvallisuuden suhteen.
Kaverini koiran kanssa minulla kävi kerran niin, että olimme hölkkäämässä ja varoittamatta koira singahti juuri vieressämme olleelle jalkapallo-kentälle, missä oli peli meneillään.
Ensimmäinen reaktioni oli tietty se, että vapaalla kädelläni nappasin ulos kelautuvasta narusta kiinni. Tuloksena kipeä palovamma kämmeneen..
Puhumattakaan pelästyneestä miehestä, jonka jalkoihin koira juoksi melkein kaataen polon.
No kyllä mää olen sen perusopetuksesta senverran pitänyt huolta ettei tää mihinkään autojen alle juokse. Pyörätielläkin kulkee tasan sillä puolella missä sanon. Ja kysyy usein vielä katseella luvan että saanko mennä, ennen syöksyänsä myyrän perään. Varsinkin jos ollaan jossain vähänkään sellaisella alueella missä olen joskus kieltänyt. Kun lupa sitten on kerran hellinnyt niin siellähän tuo kulkee ojanpohjia pitkin ja samalla tulee heinätkin niitettyä pientareelta.
Ja tuosta fleksistä pidän juuri sen takia että se on aina sopivan mittainen. Nahka- tai nailonpunosremeli on aina väärän mittainen. Oli pitkä tai lyhyt. Aina tiellä ja pahimmillaan se sitten vetelee mukaansa kaikki koiranpaskat mitä pientareilla on.
Itse en koiraani vapaaksi näillä seuduilla päästä. Kokeilin joskus tuolla mettässä sitä ja kun osui paikalle hölkkäri, niin tämä hunsvotti heti haukkumassa ja sen ääni ei todellakaan ole hiljainen. Oli siinä hölkkärillä melkein pehmeät housuissa ja minulla selittelemistä...
Joten vapaana lenkkeily ei tule tällä seudulla kyseeseenkään enää. Edes mettässä.
Vaikka olen samoista palovammoista kärsinyt kuin sinäkin, niin kallistun edelleen fleksin kannalle, kun vaan löytäsisi jostain kestävän.
kuljettu eikä koskaan ole tapahtunut että hihnalla "vetelee mukaansa kaikki koiranpaskat mitä pientareilla on."
Tietenkin jos ei osaa hihnaa käyttää, niin kai se sitten flexiin on tyydyttävä...
fleksi pois kokonaan ja teetä nahkahihna, sellainen, johon voi liittää jatkohihnan. Itsellä on tuollainen, kun jatkaa sen, niin pituutta löytyy 3,5 m.
Ei tarvitse ryömiä ojanpohjilla ja voi napata jatkon pois, kun liikutaan kadulla. Kätevä.
Vai joku halpakopio? Itselläni on kokemusta kummastakin ja ikinä enää en osta halpakopiota, ne ei kestä yhtään. Tosin aidostakin flexistä on vuosien käytön jälkeen hajonnut kierrejousi. Mutta aidon saa avattua (siinä on ruuvit) ja korjattua. Kierrejousesta (se joka kelaa narun sisään) vain hajonnut pätkä pois ja väännän uuden mutkan jousen päähän, painan hahloon, kansi kiinni ja eikun menoksi taas!
Meillä aktiivisessa käytössä sama aito Flexi jo kuudetta vuotta, eikä ole mitään ongelmia ollut.
Kyllä niissä uusissa on ollut tosiaan jotain laatuongelmaa, mutta vanhat toimivat loistavasti. Kolme uutta meni ihan lyhyessä ajassa huonoksi, onhan niissä se takuu tosin, mutta on se iso harmi, kun ne hajoavat. Ei meidän koirat aiemmin noita saaneet noin rikki. Nyt minulla kävi tuuri, ja löysin fleksejä kirpparilta, olivat vanhoja, mutta toimineet kuin unelma jo puoli vuotta. Itse en käytä muita kuin niitä lenkkeillessä, koska kuljemme paljon rattaiden kanssa. Niitä on monta, ettei koskaan ole hihna hukassa, kun sitä tarvittis. Ja yksi varalla molemmissa autoissa, aina, yksi joka ovella. Loistava kapine, mutta kaupasta en enää noita uusia osta, koska ovat nykyään niin lyhytikäisiä. Ja aitoja fleksejä ovat olleet meilläkin nuo uudet.
Ehkä olette välttyneet ongelmilta, kun teillä on jo kuudetta vuotta sama. Meilläkin tuonikäiset toimivat moitteetta.
Eli en tiedä oliko kopio vai alkuperäinen ja made in germany siinä lukee. Ei muuta. Malliltaan sellanen missä painonappi-jarru ja lukitunappi suoraan sen yläpuolella, eli peukalolla lukittavissa ja avattavissa. Ja ruuvit löytyy kyllä mutta sen avaamiseksi on pakko repiä se kumipäällyste irti kahvasta. Yhden olen avannut mutta siitä lensi samantein jousi hevonkuuseen, joten en päässyt siitä rakennetta näkemään paremmin. Ja mikään hienomekaanikko en muutenkaan ole. Yhtä lukuunottamatta kaikki ollut samaa mallia ja ongelmana narun katkeaminen, paitsi viimeisessä narun päällystepunoksen riipiytyminen.
Narun vaihdolla selviäisi, mutta onko niitä muita malleja vielä? Siis sellasia mitkä todellakin olis suunniteltu kestämään vaikka vasikan taluttamisen. 100kg:lle suunnitellun luulis jo kestävän ainakin puolen vuotta. 35€kua on nuo maksaneet, mitähän maksas tollanen isomman rekun malli?
kolme vuotta. On tilattu erään koiratarviketehtaan kautta 40 kg. painavalle koiralle. Siinä on litteä, suht paksu punos. Kuusi m. pitkä. Kela on toiminut moitteettomasti, samoin toppari.
Tuo käsiosa on pehmustettu, tosi hyvä käteen.
Maksoi silloin muistaakseni 60 €.
Tosi hyvin kestänyt, vaikka tuntui silloin sika kalliille, mutta kannatti tilata.
Kysele tehtaitten kautta, tilaamalla saat hyvän.
kestämään!
Ota miten pieni vetokoira tahansa , niin repivä riuhtaisu repii flexit. Kyse ei ole koosta ja painosta.
Usko pois kilot ei meinaa mitään. Ei tarvi olla edes husky tai malamuutti.
Ihan mikä tahansa vetämään syntynyt repii flexit.
Niin ja se paketti hajotessaan voi leikata sun käden.
Kunnollinen hihna vaan.
mulla meni aluksi koiralla rikki fleksit.ainakin pentuaikana sai ostaa pari uutta kun edellinen hajosi,mutta sitten ostin taas uuden ja se on kestönyt nyt ainakin 7 vuotta sama hihna.,,.
Minkä merkkinen tää viimeisin ja kestävin fleksi oli? Ja miten painavalle se oli suunniteltu? Entä minkä painonen ja kokoinen on teidän rekku ja onko kovasti rynnivä?
Oma on siis suomenpystärimix, paino 16 kiloo, ja tyyli on parhaimmillaan tämä: "banzai! jumankekka alli, olen esittänyt sinulle kutsun ruokapöytääni ja kutsusta et kieltäydy vaikka henki menis". Kiihtyvyys lähdössä on sellainen että neljän metrin fleksillä kun huomaamatta pääsee rynniin niin vetää alta satakiloset ojaan.
En edes odota että tolla pojalla vois fleksi kestää seittämää vuotta mutta kunhan löytäisin sellaisen joka kestäisi edes vuoden, kaksi.
Neljä vuodessa on jo liikaa...
http://terrieri.net/index.php?main_page=product_info&products_id=1071
Saattaisi kestää paremmin, tosin kokemusta ei ko tuotteesta ole.