Onko kenelläkään kokemuksia Hotel Juliksesta? Onko sijainti hyvä, ovatko huoneet sellaiset mitä kuvissa luvataan, sisältyykö hintaan aamupala ja millainen se on? Kertokaa kaikkea mahdollista kyseisestä hotellista.
Vastaukset 1
- Dooris81
Oltiin tammikuussa 2005 OK-matkojen viikon reissulla ja asutttiin juuri Juliksessa. Täytti ja oikeastaan ylitti odotukset - paras mahdollinen sijainti, kun astut ulos tulet suoraan keskelle kaupungin vilskettä Vaclavin aukiolle. Aukiolla paljon kauppoja ja isot ostoskadut alkavat aukion alapäästä.
Huoneisto tilava ja mukavasti sisustettu pohjoismaiseen tyyliin (parkettilattiat, sohva, ruokaryhmä, vaaleat pinnat).
Metroasema aivan vieressä, samoin raitsikkapysäkki. Esim. metroaseman yhteydessä ruokakauppa, josta voi ostaa huoneistoon tuoreita sämpylöitä, leivonnaisia jne. Huoneistossa on jääkaappi, kahvinkeitin, tiskikone jne.
Aamiainen voisi olla ehkä kattavampi, mutta ihan OK oli nytkin (munakasta, nakkeja, sämpylöitä, jogurttia jne.). Aamiaishuone ylimmässä kerroksessa, josta upeat näkymät kaupungin yli aina linnakukkulalle saakka.
Prahassa on muuten ihania kahviloista ja konditorioita - ostettiin ihania leivoksia aina päiväkahville huoneistoon ja herkuteltiin kunnolla. Hinnat aivan olemattomat Suomen hintoihin verrattuna (0,20 eur ylöspäin - Suomessa saisi laittaa aina väh. euron lisää hintaan). Myös ravintoloissa oli edullista syödä ja juoda - 4-5 eurolla sai hyvän lounaan ja oluttuoppi alkaen n. 0,70 eur.
Kannattaa poiketa hieman vilkkaimmilta turistikaduilta ja Vaclavin aukiolta, niin hinnat laskevat melkoisesti.
Nythän on myös aukaistu keskustassa uusi valtava Palladium ostoskeskus, jossa satoja liikkeitä. Ollaan jälleen lähdössä Prahaan marraskuussa, joten tuolla täytyy käydä ja aiotaan asua jälleen Juliksessa.
Mitä kautta muuten aiotte varata Juliksen vai onko pakettimatka? Meillä tällä kertaa omatoimimatka: lennot n. 230 eur/hlö ja huoneisto n. 84 eur/yö..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011253Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301027- 64857
- 68824
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html418681- 47619
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77574- 38572
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen64563Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl449554