hotel julis

'ä'ä'ä'ä'ä

Onko kenelläkään kokemuksia Hotel Juliksesta? Onko sijainti hyvä, ovatko huoneet sellaiset mitä kuvissa luvataan, sisältyykö hintaan aamupala ja millainen se on? Kertokaa kaikkea mahdollista kyseisestä hotellista.

1

840

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dooris81

      Oltiin tammikuussa 2005 OK-matkojen viikon reissulla ja asutttiin juuri Juliksessa. Täytti ja oikeastaan ylitti odotukset - paras mahdollinen sijainti, kun astut ulos tulet suoraan keskelle kaupungin vilskettä Vaclavin aukiolle. Aukiolla paljon kauppoja ja isot ostoskadut alkavat aukion alapäästä.

      Huoneisto tilava ja mukavasti sisustettu pohjoismaiseen tyyliin (parkettilattiat, sohva, ruokaryhmä, vaaleat pinnat).

      Metroasema aivan vieressä, samoin raitsikkapysäkki. Esim. metroaseman yhteydessä ruokakauppa, josta voi ostaa huoneistoon tuoreita sämpylöitä, leivonnaisia jne. Huoneistossa on jääkaappi, kahvinkeitin, tiskikone jne.

      Aamiainen voisi olla ehkä kattavampi, mutta ihan OK oli nytkin (munakasta, nakkeja, sämpylöitä, jogurttia jne.). Aamiaishuone ylimmässä kerroksessa, josta upeat näkymät kaupungin yli aina linnakukkulalle saakka.

      Prahassa on muuten ihania kahviloista ja konditorioita - ostettiin ihania leivoksia aina päiväkahville huoneistoon ja herkuteltiin kunnolla. Hinnat aivan olemattomat Suomen hintoihin verrattuna (0,20 eur ylöspäin - Suomessa saisi laittaa aina väh. euron lisää hintaan). Myös ravintoloissa oli edullista syödä ja juoda - 4-5 eurolla sai hyvän lounaan ja oluttuoppi alkaen n. 0,70 eur.

      Kannattaa poiketa hieman vilkkaimmilta turistikaduilta ja Vaclavin aukiolta, niin hinnat laskevat melkoisesti.

      Nythän on myös aukaistu keskustassa uusi valtava Palladium ostoskeskus, jossa satoja liikkeitä. Ollaan jälleen lähdössä Prahaan marraskuussa, joten tuolla täytyy käydä ja aiotaan asua jälleen Juliksessa.

      Mitä kautta muuten aiotte varata Juliksen vai onko pakettimatka? Meillä tällä kertaa omatoimimatka: lennot n. 230 eur/hlö ja huoneisto n. 84 eur/yö..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      964
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      814
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      181
      677
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      603
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      44
      508
    8. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      483
    9. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      31
      465
    10. Mitä jos rukoilen, että mentäis naimisiin

      Että poistuis kaikki esteet, ja pääsisimme yhteen. Mitä mieltä olet? Uskotko, että se voisi tapahtua?
      Ikävä
      44
      446
    Aihe