Tarjouduin viemään 13-vuotiaan tyttäreni kaverin kotiin kaatosateessa. Matkaa 3 km. Tyttäreni kaverin äiti huusi minulle siitä, että vein hänet autolla kotiin koulusta kaatosateessa. Äiti oli sanonut lapselle, että hänen pitää kävellä suoraan koulusta kotiin.
Lapsihan olisi voinut tulla kipeeksi, jos olisi kävellyt kotiin.
Mitä mieltä olette? Minusta tein oikein, kun vein kaverin kotiin autolla.
Lapsihan olisi voinut tulla kipeeksi, jos olisi kävellyt kotiin.
Mitä mieltä olette? Minusta tein oikein, kun vein kaverin kotiin autolla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikilla ei toi järki näytä juoksevan ihan niin hyvin kun toisilla. Ihan oikein teit. Vanhemmat sais enemmänkin ajatella lapsia(an).
kaverin äiti oli joku friikki. Vien mäki lasten kavereita himaan, jos keliolosuhteet on pahat ja autoon mahtuu.
Ite sanosin, ettei sateessa kävely sairastuta, jos kamat on ok. Tolla perusteella mä olisin jo kuollu, koskapa kastuin raksalla ja intissä tuntikausia putkeen.
Onkohan äiti nyt liian periaatteellinen. Varmaan on kotona painotettu, että kenenkään kyytiin ei saa mennä yms. Kysele vielä tyttäresi välityksellä josko kaverin kotona ollaan lepytty, ehkäpä reaktio oli kärjistetty ja välitön perustuen liialliseen huolenpitoon.
Itse teit kuitenkin kivan ja huomaavaisen eleen tarjoamalla kyydin huonolla säällä.
Teit ihan oikein, käsittämätön reaktio, itse olisin onnellinen jos joku olisi noin huomaavainen.
Olet Fiksu ihminen älä lopeta kohteliaisuuttasi tähän, terveisin 3 pojan äiti