Inhottavat painajaiset

Missähän on vika, kun näen nykyään joka yö inhottavia unia. Ne unet ovat aivan ihmeellisiä. Nyt lähiaikoina olen nähnyt mm. sellaisia unia, joissa kissani ja läheiseni mahassa lensi elävä lintu. Toisissa otan kurkustani pois jonkun pienen jutun, laitan sen maahan ja se muuttuu isoksi. Kerran näin sellaista, että söin "kalakukkoa" jonka sisällä oli 10 sentin korkuisia pahvikukkoja, jotka tavallaan kuitenkin olivat oikeita. Ne maistuivat suussa kauhealta. Syljin ne ulos ja näin siinä silmiä ym.

Unet eivät välttämättä kuulosta niin kauheilta, mutta ne tuntuvat hirveiltä.
Näen tällaisia todella etovia unia nykyään joka yö. Minulla ei ole vaikeuksia nukahtaa. Ennen kärsin toistuvasti unihalvauksista, mutta nyt ne ovat loppuneet ja tilalle tullet nämä oksettavat unet.

Minulla on SSRI-lääkitys sosiaalisten tilanteiden pelkoon (Sepram), mutta olen käyttänyt sitä jo 1,5 vuotta. Unihalvaukset loppuivat lääkkeen aloittamisen jälkeen, mmutta nämä painajaiseni ovat alkaneet muutaman kuukauden sisällä. Ne toistuvat joka yö.
0195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Uneksija2 kirjoitti:

Missähän on vika, kun näen nykyään joka yö inhottavia unia. Ne unet ovat aivan ihmeellisiä. Nyt lähiaikoina olen nähnyt mm. sellaisia unia, joissa kissani ja läheiseni mahassa lensi elävä lintu. Toisissa otan kurkustani pois jonkun pienen jutun, laitan sen maahan ja se muuttuu isoksi. Kerran näin sellaista, että söin "kalakukkoa" jonka sisällä oli 10 sentin korkuisia pahvikukkoja, jotka tavallaan kuitenkin olivat oikeita. Ne maistuivat suussa kauhealta. Syljin ne ulos ja näin siinä silmiä ym.

Unet eivät välttämättä kuulosta niin kauheilta, mutta ne tuntuvat hirveiltä.
Näen tällaisia todella etovia unia nykyään joka yö. Minulla ei ole vaikeuksia nukahtaa. Ennen kärsin toistuvasti unihalvauksista, mutta nyt ne ovat loppuneet ja tilalle tullet nämä oksettavat unet.

Minulla on SSRI-lääkitys sosiaalisten tilanteiden pelkoon (Sepram), mutta olen käyttänyt sitä jo 1,5 vuotta. Unihalvaukset loppuivat lääkkeen aloittamisen jälkeen, mmutta nämä painajaiseni ovat alkaneet muutaman kuukauden sisällä. Ne toistuvat joka yö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu