Jääkaappi naksuu

---

Mistä johtuu että jääkaappipakastin naksuu lähes jatkuvasti?

Muutin juuri uuteen vuokra-asuntoon ja ainoa asia mikä minua on häirinnyt on se, että aina kun jääkaappi menee päälle se aloittaa jossain vaiheessa hirveän naksutuksen, joka voi kestää pahimmillaan puoli tuntia. Naksutuksia tulee satunnaisissa sarjoissa tuona aikana ja ne ovat aika häiritseviä varsinkin kun asun yksiössä.

Osaako kukaan sanoa mikä mahtaa jääkaapissa olla vikana sillä kyseessä on kuitenkin suht uusi Rosenlew merkkinen jääkaappi? (internet sivujen mukaan valmistettu n. v.2001)

En ole ihan vielä viitsinyt asiasta huoltoyhtiöönkään soittaa...

13

19406

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapissa

      on piirikortti viallinen,vilkkuuko sisävalo? Eli uusi kortti tilalle ja kaappi taas pelittää

      • ---

        Valo näyttää toimivan kyllä ihan normaalisti...


      • agjg
        --- kirjoitti:

        Valo näyttää toimivan kyllä ihan normaalisti...

        Niin naksuu meilläkin muttei rosenlew. JOhtuneeko kylmäaineista tms...


      • -----------------------
        --- kirjoitti:

        Valo näyttää toimivan kyllä ihan normaalisti...

        Siis nimenomaan silloin kun ovi on kiinni! Se todennäköisesti vilkkuu.


      • ------------------------
        --- kirjoitti:

        Valo näyttää toimivan kyllä ihan normaalisti...

        Siis nimenomaan kun ovi on kiinni. Todennäköisesti se vilkkuu ja naksuu. Se vika on onneksi helppo korjata.


      • ----
        ------------------------ kirjoitti:

        Siis nimenomaan kun ovi on kiinni. Todennäköisesti se vilkkuu ja naksuu. Se vika on onneksi helppo korjata.

        naksuu silloinkin kun ovi on auki ja silloin ainakaan valo ei välky, en sitten tiedä jos ovi on kiinni... vähän vaikea tarkastaa, mutta ei ainakaan näillä näkymin mitään välkkymistä jääkaapissa näy.

        Soitan ensi viikolla huoltoyhtiöön jos he sille jonkin korjaajan voisivat hommata katsomaan. Ainakin sitten asia selviää.
        Toivottavasti kyseessä todella on jokin vika, eikä vain kyseisen jääkaapin "ominaisuus". Tiedän kyllä että jääkaappien pitäisi kyllä joskus päästää naksahduksiakin, mutta kun kotona 50% ajasta kuuluu korvanjuuressa naks.....naks....naks niin hermothan siinä menee.

        Mutta kiitos kaikille avusta :)


      • Lwjtldöfnt
        ------------------------ kirjoitti:

        Siis nimenomaan kun ovi on kiinni. Todennäköisesti se vilkkuu ja naksuu. Se vika on onneksi helppo korjata.

        Cjlkgfklgfggjkkmmnnggcmmb czlm elgn. Dlg ekflg dmf gewödmf y ymemdmgnt e f hngn


      • Anonyymi
        Lwjtldöfnt kirjoitti:

        Cjlkgfklgfggjkkmmnnggcmmb czlm elgn. Dlg ekflg dmf gewödmf y ymemdmgnt e f hngn

        Tuollainen ilmaisu on lukijoitten pilkkaamista - eikä vitsi.


    • Osku vanhempi

      Naksuminen johtuu todennäköisesti lämpölaajenemisesta. Kylmäputken läpivienti voi olla niin ahdas, että sen lämpölaajeneminen tapahtuu nykäyksittäin ja siitä ääni. Vian pystyy ammattitaitoinen asiansa osaava huoltomies korjaamaan.

      • lue ohjekirja

        10 v. vanhassa Grammissa ohjeessa lukee ja varoitetaan jo etujäteen olemaan huolehtimatta jääkaapin ja pakastimen paukkeesta. Liittyvät niiden toimintaan. Meillä siis molemmat. Välillä kuulostaa melkoislta paukuilta. Naksutusta esiintyy tämän tästä. Onneksi on iso talo ja keittiö siellä jossakin.


    • taavi sorsa

      sama vika mullakin

      6kk vanha jääkaappipakastin UPO, jatkuva naksunta lähtee kaapin seinistä, enkä tiedä mitä tehdä. On kokeiltu siirtää ja puhdistaakin.

    • voi kerääntyä jäätä

      pakastimeen niin paljon että rupeaa naksumaan (sulatus) tai sitten on tosiaan jokin putkistollinen ongelma.

    • Masa 41

      Minun seuraava jääkaapini ei taatusti ola Miele,niinkauan se on paukuttanut että olen ihan täysi.Se korttikin vaihdettu kerran,oli viikon hiljainen ja sitten taas paukkui.Tuttavalla oli sama ongelma samanlaisessa kaapissa,vaihtoi merkkiä ja on tyytyväinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe