Kävin ensimmäistä kertaa kiinalaisessa akupunktiossa. Kärsin unettomuudesta, ja sen tuomasta masennuksesta. Päähän ja vatsan seudulle laitettiin piikkejä, noin puoleksi tunniksi.
Kun en tuntenut mitään, enkä rentoutunut myöskään. Onko se merkki siitä, että hoito ei auta minun kohdallani? Tarkoitus olisi hoitaa ainakin kolme kertaa.
Onko kokemuksia
4
1114
Vastaukset
- jos vaivat ovat
kroonisia, eivät ne yleensä poistukaan välittömästi. Toisaalta se, ettet edes rentoutunut hoidon aikana, voi olla seurausta siitä, ettei hoitaja onnistunut hoidossaan. Kiinalaisittain toteutettu akupunktio nimittäin vaikuttaa erittäin hyvin mielen alueelle eli vaikka ei mitään erityistä muuta tuntisikaan, rentoutus tulee herkästi. On mahdollista, että hoitaja ei diagnosoinut tilaasi oikein, totetutti vain pistereseptejä tyyliin " pään alueella ongelmia, neulotetaan pää". Kiinalaisittain paikallishoito on kaikista vähiten tehokas, mutta saattaa olla hyvä lisä muualta kehosta annetun akupunktion lisäksi.
Kokeiltiinko pulssia, katsottiinko kieltä, haastatteliko hoitaja sinua? Nämä esitoimenpiteet kertovat kiinalaisesta tavasta eritellä oireitasi ja ne myöskin ohjaavat hoitoa.
Vaihda hoitajaa ja ota 3 kerran sarja muualla. Voit luottaa siihen, että rentoutuksen tarpeessa olevan tulee kyetä kokemaan rentous ensimmäiselläkin hoitokerralla - mikäli käsittely on oikea.
:)- Ei usko riitä
Kyllä pulssi otettiin alussa, sekä hoidon aikana.Myös kieli katsottiin alta ja päältä. Haastattelu ennen hoitoa oli myös.
Hän sanoi, että on vaikeampaa hoitaa kahta, eli masennusta ja unihäiriötä.
Kun unihäiriö on kuitenkin se vaikeampi, minun pitäisi varmaan kysyä, jos hoidetaan pelkkää unta. Ja yleesäkin voidaako hoitosuunnitelmaa muuttaa kesken hoidon? - muuttaa kesken
Ei usko riitä kirjoitti:
Kyllä pulssi otettiin alussa, sekä hoidon aikana.Myös kieli katsottiin alta ja päältä. Haastattelu ennen hoitoa oli myös.
Hän sanoi, että on vaikeampaa hoitaa kahta, eli masennusta ja unihäiriötä.
Kun unihäiriö on kuitenkin se vaikeampi, minun pitäisi varmaan kysyä, jos hoidetaan pelkkää unta. Ja yleesäkin voidaako hoitosuunnitelmaa muuttaa kesken hoidon?hoidon. Joskus on tarpeenkin, kun ollaan jo päästy alkuun ja tasapaino joihinkin ongelmiin on löytynyt, mutta edelleen on oireita jäljellä. Hoitosuunnitelman muutosta enteilee pulssi, kieli ja tietenkin hoidettavan omat hoitokokemukset. Masennus ja unihäiriöt kuuluvat usein yhteen, en aivan ymmärrä hoitajasi vastausta, etteikö niitä voisi hoitaa samallakin kertaa? Usein näillä oireilla yhtäaikaisesti esiinnyttyä on myös yhteinen syy: Maksa Veren vajaus(Gan Xue Xu).
Kysele vähän, kun menet seuraavalla kerralla hoitoon, että mihin hoito kohdistuu ja miksi.
- janettt
akupunktio ei ole kuin burana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20111840
- 585559
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462877Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k192756- 432488
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342063Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471959Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131921- 381865
Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71777