Miten teillä on säädetty stihl valjaat. Saha on 450 malli. Mulla on on päällä kuin akkojen rintaliivit eli melko kireällä ja ylhäällä. Tulee helposti 40cm kantoja kun sahaa ja kädet on koukussa. Jos pudotan alemmas jotta kädet suoristuu tulee olkapää kipeäksi.
raivaussahan valjaat stihl
12
4946
Vastaukset
- Husku 245
Pehmusteet valajaissa olkapäiden kohdalla ? kädet on ainakin minulla sahatessa reilusti alaspäin sahan kahvoja kuin kääntää korjaa tilannetta.
- Stihlilläkin sahaileva
Myös Stihlin raivaussahalle kannattaa ostaa Husqvarnan "mukavuusvaljaat" eli ne kalliimmat. On todellakin hyvät valjaat sahan merkistä riippumatta.
- joo pehmeät valjaat
pehmeät olkapäät on valjaissa. mutta onko sahassa kahvat 90 asteen kulmassa runkoon nähden. mulla ne on. pitäisikö taittaa eteenpäin. ei missään ole ohjeita säätelyyn tai mihinkään.
- kahvat n. 45 asteen
joo pehmeät valjaat kirjoitti:
pehmeät olkapäät on valjaissa. mutta onko sahassa kahvat 90 asteen kulmassa runkoon nähden. mulla ne on. pitäisikö taittaa eteenpäin. ei missään ole ohjeita säätelyyn tai mihinkään.
kulmaan tai vaikka loivempaankin, kokeilemalla selviää.
90 astetta liian jyrkkä, ranteet kipettyy.
Se on tosi, että Stihlin valjaita ei saa kunnolla säädetyksi. Jos hoikahko henkilö kiristää vyötäröhihnan, nousee saha turhan korkealle ja eteen.
Joutuu roikuttamaan hartioiden varassa, että pystyy sahamaan.
- Tarkkana
Itselläni sama juttu, en tiedä minkälaiselle atleetille stihl valjaat on tehty mutta eivät käy. Onneksi on huskun valjaat eikä ongelmia.
- Hyvin onnistuu
1996 ostettu "tilhin" valjaat 182 pit. ja 87kg ja kyllä ne toimii.
Ei vaan meinaa saada kiristettyä kahvoja niin tiukalle etteivät kulmat muutu, kun painaa kaadettua tai nostaa, niin kulma muuttuu.
Sekin ongelma tulee kork. kerran kk:ssa. - vanahat
Hyvin onnistuu kirjoitti:
1996 ostettu "tilhin" valjaat 182 pit. ja 87kg ja kyllä ne toimii.
Ei vaan meinaa saada kiristettyä kahvoja niin tiukalle etteivät kulmat muutu, kun painaa kaadettua tai nostaa, niin kulma muuttuu.
Sekin ongelma tulee kork. kerran kk:ssa.tilihin valjaat...
Nää uudemmat hiukka oudot, mut kun säätää tiukemmalle sitä oikean kainalon alla olevaa kiinnikettä (vaimikäsenytoli...) niin saa nostettua sahauskorkeutta, eikä saha tule turhan eteen.
- Combination1
Itellä stihl fs480. Saha on huippu mutta ne alkuperäiset valjaat ei oo kummoset joten käytiin ostamassa jonseredin valjaat ja ne todettiin hyväksi.
- HyväYhdistelmä
Sama saha käytössä ja valjaat vaihtu Husqvarnan tekemiin.
- Stihlman
Stihlin on parhaat kuten sahatkin. Husqvarnan vehkeet on anaalista. Niitä ei mies käytä.
- Ammattisahuri
Etpä ole näköjään erityisemmin sahaillut kommentista päätellen ...
- Anonyymi
Olen tehnyt rintaliiveistä (tukiliiveistä) itselleni valjaat. Erityisesti kesällä ilman paitaa raivatessa tosi kätevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2214370Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223339Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2621935Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61533Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381217Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611179Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96885- 63755
- 30747
- 176730