Mitä pitää ottaa huomioon ennen bokserin hankintaa? kuinka paljon bokseri tarvitsee liikuntaa päivässä? Millaista on kouluttaa bokseria?
Bokseri
3
1514
Vastaukset
- taloon2
Ennen bokserin hankintaa kannattaa tutustua boksereihin paremmin (käydä esim. kasvattajan luona vierailemassa ja lukea kirjoista rodun ominaisuuksista). Kun on varma, että omaa pitkän pinnan ja osaa nauraa bokserin keksimille jekuille niin kannattaa päättää, mihin tarkoitukseen bokserin haluaa (harrastus/kotikoira) ja sen perusteella alkaa kysellä sopivaa pentuetta.
Bokserin liikuntatarve (neljän bokserin kokemuksella) on hyvin yksilöllistä. Mieluisin liikuntamuoto boksereilleni on aina ollut vapaana juokseminen ja leikkiminen. Minulla on ollut boksereita, jotka eivät ole pitäneet pitkistä lenkeistä ja boksereita, jotka menisivät monta kilometriä jokaisella lenkillä.
Bokserin kouluttaminenkin on hyvin yksilölähtöistä. Tällä hetkellä minulla on bokserinarttu, joka on äärettömän helppo koulutettava, mutta muut bokserini ovat olleet haasteellisia. Yleisesti ottaen bokserit oppivat nopeasti, mutta osaavat olla jukuripäitä niin halutessaan. Bokserin kouluttaminen vaatii pitkäjänteisyyttä, hyviä hermoja ja huumoria. Tärkeintä kouluttamisessa on oppia lukemaan omaa koiraa, sillä bokseri osaa käyttää hyväkseen omistajan heikkouksia.- kiinnostunut bokserista
onkos sulla kokemusta kahdesta uroskoirasta samaan aikaan. esim; sakemanni uros ja bokseri.
- taloon2
kiinnostunut bokserista kirjoitti:
onkos sulla kokemusta kahdesta uroskoirasta samaan aikaan. esim; sakemanni uros ja bokseri.
Minulla on kokemusta kahdesta bokseriuroksesta samaan aikaan. Ainakin bokseriurokset sopivat erinomaisesti samaan talouteen, mutta pentua valitessa on otettava pentu, jonka tietää luonteeltaan sopivan yhteen toisen kanssa. Se vaatii hyvää koiratuntemusta. Omista uroksistani toinen omaksui isän roolin ja hoiti kaveriaan joka päivä (mm. kuivasi ulkoilun jälkeen toisen märän turkin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688