että karenssiasioista päättävässä toimielimessä on henkilö joka on sen firman palveluksessa joka on asiassa toinen osapuoli, ilmoitanko heti selvityksen yhteydessä että en hyväksy että hän osallistuu asian käsittelyyn, vai oletanko että asia hoituu automaattisesti? Onko hän jäävi? Entä jos hän on osallistunut asian käsittelyyn ja päätökseen, onko päätös pätevä?
Itse asiassa ihan sama tietysti, koska ainahan lopputulos on juuri se, että ta on oikeassa ja menetellyt oikein ja kuunnellut tasapuolisesti (hah) kumpaakin osapuolta!
Itse asiassa ihan sama tietysti, koska ainahan lopputulos on juuri se, että ta on oikeassa ja menetellyt oikein ja kuunnellut tasapuolisesti (hah) kumpaakin osapuolta!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos tilanne on kuvailemasi, niin jäävi on.
Omgelmaksi voi tulla, että työvoimatoimikunnat eivät tahdo oikein kertoilla toimikunnan jäsenten nimiä. Se on kuitenkin ainakin sinun tilanteessasi pakko kertoa.
Sinuna katsoisin, mikä on lopputulos ja sitten vaatisin työvoimatoimikunnan päätöksen osalta pöytäkirjaotteen, ja jos ao. henkilö on ollut läsnä kokouksessa, niin tekisin uudelleenkäsittelypyynnön työvoimatoimikunnalle. Vaikka työvoimatoimikunnan lausunnoista ei voikaan valittaa, niistä voi tehdä sille itselleen oikaisu/uudelleenkäsittelypyynnön.
Suomessa suhtaudutaan jääviyskysymyksiin vähän yliolkaisesti. Minulla on parhaillaan Ihmisoikeustuomioistuimessa valitus siksi, että asian käsittelyyn osallistui asiaan osallisia henkilöitä - ei tosin päättäjinä. Asia on Ihmisoikeustuomioistuimen näkökulmasta niin vakava oikeudenloukkaus, että se on ottanut sen käsittelyynsä, vaikka alle 10 % valituksista pääsee. Suomessa asia kävi läpi kaikki valitusasteet ilman muutosta.
Jos kyseinen jäsen ei itse sitä ymmärrä niin laita etukäteen heille tiedoksi vaatimuksesi että hän ei osallistu käsittelyyn.
Tosin lopputulokseen tuo ei taida vaikuttaa.
TE-keskukselta saa pyydettäessä listan työvoimatoimikunnan jäsenistä. TE-keskus nimittää työvoimatoimikunnan jäsenet.
Minä olen kyllä sitä mieltä, ettei kannata etukäteen mitään mainita, sillä jutulla voi olla monta puolta.