Tykkääkö kääpiöhamsterit siitä jos niittä pitää kädessä ja silitellään?=)
tykkääkö?
hamsuteri
10807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hamsterit eivät pidä siitä, että niitä pyöritellään ja silitellään. Ne puuhaavat paljon mielellään omiaan kaikessa rauhassa. Jotkut hamsterit saattavat toki näyttää siltä, että ne pitäisivät ihmisen kosketuksesta, mutta näin ei kuitenkaan ole. Nämä hamsterit ainoastaan sietävät sitä.
Jos haluat siliteltävän lemmikin, osta koira tai kissa.
Hamsteria pitää nimenomaan käsitellä joka ita, ettei se erakoidu. Hamsteri nauttii mielellään kädellä istumisesta. Jos et ole käsitellyt hamsua päivään, se erakoituu eikä enää tunne sinua.
käsitellä, jotta hamsteri tottuu siihen. Se onkin sitten ihan eri asia, että NAUTTIVATKO ne ihmisen paijailuista ym.
kyllä totta, että jos ei ole yhteen päivään käsitellyt hamsua, niin se erakoituisi.:)
on kerran kunnolla kesyyntynyt, niin se ei enää villiinny helposti koskaan.
Sinun ei kannattaisi alkaa väittää vastaan. Osoitit viestilläsi, miten vähän tiedätkään hamstereista. Hamsteri ei missään tapauksessa ole sylilemmikki, se on katselulemmikki, aivan kuten kala akvaariossa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että hamsteria ei pitäisi käsitellä. Hamsterin tulee olla kesy, ettei se stressaa ihmisen suorittamia hoitopuuhia. Lisäksi käsittely on hamsterille hyvää liikuntaa.
Kyse ei ollut siitä, pitääkö hamsteria käsitellä, vaan, pitääkö se siitä. Vastaus on ei pidä.
"Jos et ole käsitellyt hamsua päivään, se erakoituu eikä enää tunne sinua."
- Tämä on täysin väärää tietoa. Hamsteri voi olla käsittelemättä vaikka viikonkin, eikä se silti erakoidu. Villiintyminen(/erakoituminen) on todennäköisintä vkh roborovskeilla, muut lajit säilyvät pitkäänkin kesyinä.
Tässä pari tietoiskua kääpiöiden käsittelystä:
Nicehousen lemmikkihoito-ohjeet:
"Kääpiöhamsteria tulee käsitellä mahdollisimman paljon ja säännöllisesti, että ne kesyyntyvät."
Porinakvaariokeskuksen kääpiöhamsterihoitoohje:
" Käsittele hamsteria hetki päivittäin, muuten se erakoituu."
Joten käy kurkkimassa nuo paikat.
...kuin se onkin, lainauksesi ovat aivan oikeassa.
Viestisi oli ilmeisesti osoitettu minulle (?). Jos näin on, en ole sanonut mitään, mikä kieltäisi epäluotettavista lähteistä kopioimasi argumentit. :)
Oli se viesti sulle.
Jotkut hamsterit tykkäävät käsittelystä, mutta kaikki eivät se riippuu aina hamsterista . Esim. minun vanha hamsteri piti mielellään olla omassa terraariossa mielummin, kuin kädellä. Vaikka käsittelin sitä joka päivä ja se on ihan normaalia jos se ei pidä olla kädellä. On silti sillä hyvä elämä ilman käsittelyä