HP Deskjet F4180 ajurit

Deskjet

Ostin juuri uuden tulostimen (HP Deskjet F4180) Macciini, mutta se ei oikein tunnu toimivan kunnolla. Kun yritän asentaa koneeseeni printterin ajureita niin asennus ohjelma sekoaa, enkä saa tulostinta toimimaan koneesani. Näyttää siltä kun kone yrittäisi käynnistää tulostimen asennus ohjelmaa Classic tilassa, ilman että OS 9 käynnistyy. Tarkoitukseni olisi saada tulostin toimimaan Mac OS 10.4.11:ssa, eikä OS 9:ssä.

5

1428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hae hp:n sivulta oikeat

      Hae oikeat ajurit HP:n sivulta. Yrität asentaa jotain ihan vääriä ajureita.

    • Mäkkihöperö

      Yrititkö asentaa printterin mukana tulleelta levyltä? Siinä voi olla jotain ikivanhaa kamaa... Varsinkin jos se yrittää käynnistää OS 9 eli ns. classic-käyttöjärjestelmän.

      Etkö kokeillut suoraan koneessa jo olevia ajureita?
      Lisäohjelmista löytyy: Kirjoittimen asetustyökalu
      OS X käyttöjärjestelmälevyltäkin voi löytyä lisää eri valmistajien ajureita...
      Jos sillä ei onnistu, niin sitten vasta kannattaa lähteä valmistajan weppisivuja selailemaan

      • Deskjet

        Koneesta omat ajurit eivät oikein tunnu toimivan. Tietääkseni printteri on enintään kahden vuoden ikäinen, eikä siihen pitäisi siis olla OS 9:n aikaisia ajureita. Olen myös kokeillut HP:n sivujen ajureita ja sieltä saa samat ajurit kuin ajuri CD:llä on ja ne toimivat samoin. HP:n sivuilla lukee selvästi että ajureiden pitäisi toimia 10.4:ssa.

        Tuo ohjelma joka yrittää käynnistyä on Classic ohjelma, mutta se ei yritä käynnistää OS 9:ä, eikä OS 9 ole päällä. Tieto saatu samasta kohdasta, jossa lukee intel, powerpc tai universal.

        http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=al-53842-2&lc=en&dlc=fi&cc=fi&product=3177566&os=219&lang=fi


      • ei ole classic ohjelma
        Deskjet kirjoitti:

        Koneesta omat ajurit eivät oikein tunnu toimivan. Tietääkseni printteri on enintään kahden vuoden ikäinen, eikä siihen pitäisi siis olla OS 9:n aikaisia ajureita. Olen myös kokeillut HP:n sivujen ajureita ja sieltä saa samat ajurit kuin ajuri CD:llä on ja ne toimivat samoin. HP:n sivuilla lukee selvästi että ajureiden pitäisi toimia 10.4:ssa.

        Tuo ohjelma joka yrittää käynnistyä on Classic ohjelma, mutta se ei yritä käynnistää OS 9:ä, eikä OS 9 ole päällä. Tieto saatu samasta kohdasta, jossa lukee intel, powerpc tai universal.

        http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareDownloadIndex?softwareitem=al-53842-2&lc=en&dlc=fi&cc=fi&product=3177566&os=219&lang=fi

        > Tuo ohjelma joka yrittää käynnistyä on Classic ohjelma, mutta se ei yritä käynnistää OS 9:ä, eikä OS 9 ole päällä.

        Ei ole. Latasin laittamastasi linkistä ohjelman ja kyllä se on ihan OS X ohjelma jonka pitäisi käynnistyä OS X puolella. Sinulla on koneessa jotain pielessä jos linkistäsi lataama ohjelma käynnistää Classicin. Aja levytyökalulla oikeuksien korjaus ja tarkasta sillä samalla levyvirheet. Jos ei tuo auta niin lataa 10.4 versio Onyx ohjelmasta ja aja ohjelmien käynnistysasetusten nollaus.


    • Hatsiputarallaa

      Muuta käyttiksen kieli järjestelmäasetuksissa englanniksi asennnuksen ajaksi, jos se on sinulla suomena. Kirjaudu ulos-sisään, tai käynnistä kone uudelleen jotta kieliasetukset tulee voimaan. Minä en saanut asentumaan muurten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe