Bravan ratio yms...

Kertokaapas helpoin tapa irrottaa Bravan (-98) vakiona tuleva radio'soitin'. Mistä saa sovittimen jonka avulla voisi ympätä kojetauluun pioneerin soittimen. Mitä kaiuttimia kantsisi bravaan laitella...jos jollain olisi kokemusta :)
3212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En tiiä radion irrotuksesta, kun itsellä oli (Bravo) valmiiksi laitettu parempi mankka kojelauta "adapteri".

Laitoin itse oviin 5 tuuman midbassot (Hertz HV130) ja tein suht ohkasesta vanerista sovitinlevyt(taipuu jotenkin kun reikä on epäkesko). Monet on kuulemma laittanut 6.5 tuuman kaiuttimiakin niihin ,mutta ainakin nuo Hertzit oli sen verran järeät, että isommilla tuskin olisi enää ikkuna auennut loppuun asti. Tietysti isommilla saa tukevamman toiston eikä subbaria välttämättä täten tarvii.

Niin ja kannattaa repii solumuovi sieltä kaittimen takaa pois tai ainakin riekaleiks (estää kosteutta, mutta on vain tiellä ja haittaa tosi paljon toistoa). Laitoin itse vielä vähän bitumimattoa tukevoittamaan ovea ja viemään pois resonointeja. Ihan hyvin soi tuollai.
Alkuperäiset kaiuttimet on tosi syvältä.

Niin joo ja diskantit on kojelaudalla vakiopaikoissa ja meni sinne kuin heittämällä. Ainoo vaan että jakosuotimien sijoituksen kanssa on ollu onkelmaa. kun ei tuppaa oleen tilaa paljon missään niille jos haluaa ne piiloon.

Äänestä

...Delta-autoon ja pyydä niitä irrottaan. Ei sitä isonaamasta alkuperäisradioo saa kotikonstein millään irti rikkomatta. Korjaamolla ne ottaa sen viidessä sekunnissa irti sellasilla ohuilla raudoilla, jotka ujutetaan soittimen molemmista reunoista sisään. Eikä pitäis maksaa mitään, ainakaan mulla ei maksanu oman Bravan eikä velipojan Bravon kanssa.

Joku neropatti sano joskus että sahanterilläkin sen sais irti, mutta ei ainakaan mulla tullu niistä mitään muuta kun sormenpäät verille. Ja kallista aikaakin tuhlaantu ihan liikaa... =)

Delta-autosta saa myös sellasen sovitin-kehikon "tavallisille" soittimille hintaan 20 € (hinta Valkeakoskella, en tiedä muista kaupungeista).

Toivottavasti oli apua 8)

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä. 20 ekee ottivat muovista ja samaan hintaan vanhan radion pois :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jäbä kirjoitti:

Kertokaapas helpoin tapa irrottaa Bravan (-98) vakiona tuleva radio'soitin'. Mistä saa sovittimen jonka avulla voisi ympätä kojetauluun pioneerin soittimen. Mitä kaiuttimia kantsisi bravaan laitella...jos jollain olisi kokemusta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu