Oulun puhelin Oy

perusmies35

Miksei Oulun puhelin maksa kunnon osinkoja osakkeenomistajille? DNA tahkooaa rahaa oikein urakalla, mutta vuosittain Oulun puhelimelta irtoaa "reilu osinko" joku kätynen 30 euroa!!!!

Pyyhin itse takapuoleni tommosilla kympin seteleillä aamuisin.

Luulisi, että 200 kpl osakemäärällä saa vähän enemmän kuin 15 senttiä osakkeelta.

Jos tämä "arvokas osake" on oikeasti jotain reilun tonnin arvoinen, niin ei se kyllä osingoissa näy.

Itse uskon, että tässä on joku väsytystaistelu käynnissä. Jotkut isot jehut Oulun puhelimella omistavat myös firmoja, jotka lehdillä ilmottelee "ostetaan puhelinosakkeita". Tässä yritetään kypsytellä ihmisiä myymään osakkeensa, jotta osakkeet päätyvät ahneille OPY:n omistajille.

Menisivät pörssiin niin, erottus jyvätki akanoista!

5

2070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satsih

      Tonnin osakkeelle 30 euron tuotto on normaalia. Pörssiyhtiötkin jakavat muutaman prosentin osinkoa osakkeen arvosta. Ei ole kannattavaa pitää pelkästään tonnin arvosta osakkeita, pikkuruiset tuotot menee kuluihin. Siksi yksi opoy osake pitää myydä pois. Itse myin jo ajat sitten. Rahat, vähintään 10 tuhatta, kannattaa laittaa mieluummin pörssiyhtiöihin.

      • jälkijuna

        :o)))))


    • satsih

      no laitoin Nokiaan 16.9 e/kpl ja nyt enää 5.09 - ei kannattanut

    • kuin Nokia
    • suu-helvi

      en myy, neckhillin kartano pysyy suvussa vaikka kuolleen ruumiini ylitse. osakekirjan sivut ovat vain hieman rypistyneet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe