Omistan 20 vuotiaan rt:n ja ilmaistointiin tarvis tuuletusta. Kuinka tekisin "helpoiten" korvausilmalle venttiilin? Nyt korvausilmaa imetään joka raosta makuuhuoneesta ja lattia on kylmänä... Ensi talveksi haluaisi nukkua raittiimmassa ja hieman lattialämpimämmässä makkarissa!
Korvausilmastointia?
yksikätinen
3625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Helpointa ja halvinta on ottaa tuuletusikkunoiden yläosasta n. 10 cm tiivistettä pois. Korvausilmaa alkaa tulla. Tosin talvella esiintyy viiman tunnetta. Meillä on rivari tehty betonielementeistä, ja jos korvausilmaventtiilejä laittaisi, niin joutuisi nakertamaan isoja reikiä ulkoseinään. Ikkunat tietysti voisi vaihtaa uudempiin, mutta tulee kalliiksi, eikä yhtiöllä ole aikomusta moiseen.
Yksi ratkaisu saattaisi olla reikien tekeminen suoraan tuuletusikkunaan, johon kiinnittäisi korvausilmaventtiilin. Onkohan tuo ollenkaan hyvä idea..?
Jos on kaksinkertaiset ikkunat, niin viiman tunnetta voi vähentää ottamalla ulommaisen ikkunan tiivisteitä sen alareunasta ja sisäikkunasta sen yläreunasta.
ratkaisusi on lämmöntalteenottolaite, oikealla ratkaisulla huolellisella suunnittelulla ongelmat poistuu.
ks. www.pamon.fi