Kotitalousopettajaksi...?

Missä on parhaimmat opiskelupaikat kotitalousopettajaksi aikoville? Minkälaista on kotitalousopettjan työ? Riittääkö töitä ja mikä on palkkaus? Kiitos vastauksista!
4660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Helsingin Yliopistossa, tai Savonlinnan OKL:ssä. Opiskelemaan pääsy voi olla vaikeaa...Töitä voi olla vaikea saada suurilla paikkakunnilla,palkka on huono (opetusvelvollisuus suuri)mutta ammattina varmaan yksi parhaista (jos pitää välittömistä ja suorista nuorista :))

Äänestä
  • voit myös opiskella itsellesi ravitsemusalan ammatin, esim. restonomi AMK, ja sitten hankkia alalta 3 vuotta työkokemusta. Sen jälkeen käyt Ammatillisessa opettajakorkeakoulussa vuoden suorittamassa pedagogisen pätevyyden. Tämän jälkeen olet pätevä työskentelemään ammatillisissa oppilaitoksissa opettajana. Työ on mielenkiintoista ja opiskelijat erittäin motivoituneita, sillä he ovat itse valinneet oman alansa.

    Äänestä

  • ope kirjoitti:

    voit myös opiskella itsellesi ravitsemusalan ammatin, esim. restonomi AMK, ja sitten hankkia alalta 3 vuotta työkokemusta. Sen jälkeen käyt Ammatillisessa opettajakorkeakoulussa vuoden suorittamassa pedagogisen pätevyyden. Tämän jälkeen olet pätevä työskentelemään ammatillisissa oppilaitoksissa opettajana. Työ on mielenkiintoista ja opiskelijat erittäin motivoituneita, sillä he ovat itse valinneet oman alansa.

    Onks opena oleminen kivaa?? Mä haluisn opeks, mut epäilen vähän tota pöalkka puolta?? Köksän tai Äikän ope vois olla ihan kiva.. missä koulussa sä oot opena?? Mä haluisin ehottomasti Porvoosee pääskytielle!!

    Äänestä

  • opeksko?? kirjoitti:

    Onks opena oleminen kivaa?? Mä haluisn opeks, mut epäilen vähän tota pöalkka puolta?? Köksän tai Äikän ope vois olla ihan kiva.. missä koulussa sä oot opena?? Mä haluisin ehottomasti Porvoosee pääskytielle!!

    Olen ammatillisen koulutuksen erityisopettaja. Tykkään työstäni todella paljon. Se on monipuolista ja haastavaa ja erityisesti nuo opiskelijat ovat lähellä sydäntä. Tykkään heistä, arvostan heitä ja vuorovaikutus toimii. Myös kunnioitusta tulee heidän suunnastaan. Suoria ja avoimia, sanovat kenestä tykkäävät ja kenestä eivät. Menen lähelle opiskelijoitani ja aidosti autan ja kannustan, mutten päästä yhtä lähelle itseäni. Näin meillä säilyy toimiva työsuhde ja silti voin viestiä että välitän. Palkka minusta todella hyvä, teen lisäksi projektityötä, mutta aikas tarkkaan 3000 euroa kuussa. Olen enemmän kuin tyytyväinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eki kirjoitti:

Missä on parhaimmat opiskelupaikat kotitalousopettajaksi aikoville? Minkälaista on kotitalousopettjan työ? Riittääkö töitä ja mikä on palkkaus? Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu