Syynä on 2-haaraiset keinuvivut.
Ongelmat saavat alkunsa, jos saman keinuvivun alla toimii kaksi erilaisilla välyksillä olevaa venttiiliä. Tällöin jokaisella nostolla keinuvipu vääntyy enemmän tai vähemmän ja kuluttaa epäsymmetrisesti omaa laakerointiansa. Tästä seuraa aikaa myöten tilanne, jossa saman keinuvivun alla olevien venttiileiden välykset voivat siirtyä yhden venttiilin osalle ja kilinäähän siitä seuraa.
Ongelman korjaus vaatii herkästi uudet keinuvivut akseleineen ja mahdollisesti uudet nokka-akselit!
Kawasaki ER-5 moottorin venttiilivälyksistä kannattaa pitää erityisen hyvää huolta! (Koskee muitakin kaksihaaraisia!)
Er-5 moottorin helinöiden alkuperä
3
1613
Vastaukset
- venttiileille
samanaikaisesti. Tarvitaan siis kaksi kappaletta rakotulkkeja! Merkkihuollossa homma yleensä osataan, mutta harrastelijoiden säädöt voivat olla lähes mitä sattuu.
Kannattaa muistaa, että liian suuri venttiilivälys aiheuttaa aina turhaa ääntä ja kulumista.- taas---
mielummin ylisuuri välys kuin kantava venttiili.jos näistä valita pitäisi.ylisuuri venttiili "lepää" "istukassaan" kauemmin ennen kuin nokka irrottaa sen.näin vena ehtii jäähtyä kauemmin.kantava vena palaa lovelle ajan myötä vaikka koneen käynti on esimerkillisen hiljainen.no,lovelle mentyään ei se ääni enää silloin niin hiljaista kai ole.en tiedä äkkimiltään mitäänpärrää jossa venttiilien välys kasvaisi.kyllä ne ajan myötä pakkaavat pienenemään liiaksikin asti.
- kohdalleen!
taas--- kirjoitti:
mielummin ylisuuri välys kuin kantava venttiili.jos näistä valita pitäisi.ylisuuri venttiili "lepää" "istukassaan" kauemmin ennen kuin nokka irrottaa sen.näin vena ehtii jäähtyä kauemmin.kantava vena palaa lovelle ajan myötä vaikka koneen käynti on esimerkillisen hiljainen.no,lovelle mentyään ei se ääni enää silloin niin hiljaista kai ole.en tiedä äkkimiltään mitäänpärrää jossa venttiilien välys kasvaisi.kyllä ne ajan myötä pakkaavat pienenemään liiaksikin asti.
Ja välys pitää tarkistaa/säätää huolto-ohjelman mukaan.
Ylisuuri välys kuluttaa moottoria tarpeettomasti. Ja kuulosta karmeelta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei92072Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181196- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli239975Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 83774
- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?43670