Tulipa katsottua juuri äsken noiden ruåtsalaisten hölmöjen kalastusohjelmaa tv-kakkoselta. Mitä järkeä on vahingoittaa esimerkiksi kymmeniä harjuksia vain sen takia, että niiden kiskominen vedestä on muka niin helkutin hauskaa (hoh hoh hoo). Kunnon kalamies kalastaa vain sen verran kuin syödäkseen tarvitsee, eikä päätäkään enempää. Alamittaisten kalojen takaisin päästäminen on tietysti asia erikseen.
Ruåtsalaiset
hölmöt
6505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saesko olla jotaki muuta?
On vaan yksi osoitus siitä, kuinka ihminen vieraantuu luonnosta. Ennen kalastamisella hankittiin tarpeellista lisää ja vaihtelua ruokapöytään, nyt kalojen rimpuiluttamisesta siiman päässä on tehty muka jonkinlaista "urheilullista" huvia. Idioottimaista touhua kaiken kaikkiaan.
jatkuva istumisesi tietokoneen äärellä ja älyttömien vastausten raapustelu!
olenkin niitä vihaamiasi "ruåttalaisia"!
Minä tykkään myöskin, että on hauskaa kalastaa, mutta vain senverran kun pystyy käyttämään kalaa, naapurit ja ystävät mukaan lukien.
Lohen jokikalastus kausi on taas tältä kesältä ohitse, joki venekkin on jo vedetty kotiin ja laitettu venevajaan. Harreja kyllä saisi vielä onkia.
Kuitenkin nyt pyydän jo mielelläni järvestä ahvenia verkoilla, on tuo rantakin tuossa vieressä . Savustetut ahvenet ovat hyviä.
Enhän minä nyt toki ruåtsalaisia vihaa, en edes noita kahta, jotka kalastuksen nimissä hölmöilevät televisiossa. Ruåtsalaiset on mukavaa porukkaa! Hyvää syksyä ja sekaisia verkkoja Sinulle!
Kymmenkunta haukea,luvassa haukipottua.