Laminaatin

Laminaattilattialla kun kävelee, kuuluu lattian pinnasta ärsyttävä "suhina", joka askeleesta. Millä käsitellä pinta, että saisi äänen vaimentumaan. Voiko vahata tai muuta vastaavaa? Ei tunnu aidolta lattialta.
8850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kokeileppa ihan ensin nostella jalkoja kävellessä.Ei meillä kuulu kun ei ostettu niitä ihan halvinpia laminaatteja.Siihen kun viitsii sijoittaa 14-20e neliö ni alkaa olla sitä luokkaa,jotta pinta on parenpi!

Äänestä
  • Ei kyllä kiinnosta pätkääkään Teidän ostamanne laminaatit ja eteenpäin olen päässyt, melkein jalkoja liikuttamatta. Ihme, ettei tullut vastausta: "älä kävele sillä lattialla".
    Miten joku edes vaivautuu vastaamaan "puutaheinää", lapsellista...

    Ehkäpä joku muu osaisi vastata kysymykseeni mahdollisesta pintakäsittelystä!!?

    Äänestä

parafiiniöljyllä.

Äänestä
  • olisiko siinä ratkaisu....
    Kiitos vastauksesta...

    Äänestä

  • pintakäsittely? kirjoitti:

    olisiko siinä ratkaisu....
    Kiitos vastauksesta...

    Rautakaupassa myytävä laudesuoja on nimenomaan parafiiniöljyä.

    Äänestä

  • muuten vaan kirjoitti:

    Rautakaupassa myytävä laudesuoja on nimenomaan parafiiniöljyä.

    hakukoneella parafiiniöljyä ja ymmärsin, että sitä käytetään myös lauteisiin. Täytyypä ostaa ja kokeilla sitä ensin ylijäämäpaloihin ja testata, miten vaikuttaa.
    Saman "suhina"-ilmiön olen havainnut, joissakin hotellihuoneiden laminaattilattioissa, pinta tuntuu ns. "kuivalta" ja pitää tosiaan ääntä, kun kävelee.
    Kiitos vinkistä...

    Äänestä

  • pintakäsittely? kirjoitti:

    olisiko siinä ratkaisu....
    Kiitos vastauksesta...

    taitaa olla hieman liukas.

    Äänestä

  • ja jos laminaatti on jostain kohti rikki niin imaisee öljyn käsittelemättömään osan ja tummuttaa koko puun, sauman kohdat tulee hyvin korostettua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pintakäsittely? kirjoitti:

Laminaattilattialla kun kävelee, kuuluu lattian pinnasta ärsyttävä "suhina", joka askeleesta. Millä käsitellä pinta, että saisi äänen vaimentumaan. Voiko vahata tai muuta vastaavaa? Ei tunnu aidolta lattialta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu