Kun yritän katsella tietokoneellani avi muodossa olevia videoita kuuluu soittimesta vain ääni, kuva puuttuu tyystin. Olen kokeillut kaikkia soittimia joita tietokoneeltani löytyy (Windows Media Player, Cretive Media source etc.) mutta lopputulos on aina sama. Vielä vikko sitten katsoin avi tiedostoja ongelmitta. Osaisiko joku auttaa tässä pulmassa? Kiitos.
Toinen jolla kuva hukassa
Vain ääni kuuluu
6318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota käyttöön soitin joka sisältää itsessään kaikki koodekit, ei tarvi asennella mitään koodekkipaketteja yms. Samalla saat kevyemmän playerin kuin microsoftin resurssisyöpöt. Tossa: ovat ilmaisia, kevyitä ja toistavat 99% kaiken.
VLC Player
http://www.videolan.org/vlc/
GOM Player (osaa toistaa jopa rikkinäisiä .avi tiedostoja)
http://www.gomlab.com/eng/
No ei nyt nuokaan ihan pelkällä pyhällä hengellä pyöri, mitä resursseihin tulee, mutta oivia soittimia joka tapauksessa.
VLC:n ja GOM:in keveys näkyy esim. siinä, että ne käynnistyvät hetkessä eikä niissä ole mitään "möhkötautia" mikä niin monia muita playereitä vaivaa. Mitä taasen tulee videon toistoon niin ottaahan se divxn, avin jne. pakkauksen purku tehoa oli se playeri mikä tahansa.
Juu, kyllähän esim. windowsin, applen ja realin soittimet ovat aika hirveitä möhkäleitä.
Ei ihme että vaihtoehtoja on alettu kehittää.
No, katselimpa pätkän elokuvaa, windowsin media player vei muistia vähän alle 40 megaa, GOM vähän yli...
Latasin VLC playerin ja sehän toimii hyvin.
video is loading ilmoitus tulee