Ihmettelen suuresti, miksi http://www.alvsbytalo.fi/ sivuilla ei ole lainkaan sisäkuvia vakiovarusteisesta talosta??? Ostaja voi pettyä, jos kylpyhuone ei vakiotoimituksessa olekaan juhlavasti tummilla laatoilla varusettu, vaan haalea muovimatto on lätkäisty lattiaan. Talotekniikastakaan ei puhuta kuin puolella sanalla. Räppänät on vaiettu asia samoin kuin 1930 luvun vesipatterit seinillä!? Ei sellainen ole talotekniikkaa 2000 luvulta :o) Tai ehkä köyhille ja hieman yksinkertaisille tunkeille on, se täytyy myöntää...
Kuvia valmistajan sivuilla
miksi ei??
71106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nyt aloitat säästämisen ja 10 vuoden kuluttua voit aloittaa oman Älvsby-projektin.
Tsemppiä oikein sydämen pohjasta.
Kirjoittajalla ei ole varaa omaan Älvsby-taloon.
Terveisiä sinne Kontulan vuokra-asuntoon.
Tiedätkö muuten mistä tuntee itä-helsinkiläisen ?
Se on pukeutunut Kontulan kansallis-pukuun, tuulipukuun :D)
Mistä odotukset "juhlavasti tummilla laatoilla", kun kerran kuviakaan ei ole ?
Jos älvärin varustaa tulipesällä ja lattiat muovimatolla patterit eivät ole pahasta. Pattereiden avulla lämmönsäätely tapahtuu todella nopeasti. Kun aurinko laskee päivän päätteeksi älväritalo jäähtyy varttitunnissa. Elikkäs tulipesällä varustetussa talosa lämmönlähteiden vaihtaminen toimii nopeasti. Lattialämmityksellä varusteuissa taloissa saattaa helposti tulla kuuma tulipesää lämmitellessä.
Pattereista huolimatta lattiat pysyvät ihan kohtuullisen lämpiminä eikä pattereista ei ole muuta haittaa kuin se että ne ovat kaikki vinossa termostaatin puoli on alempana. Pitäisi olla juuri toisinpäin. Patterit tuskin ovat olleet suorassa elementtitehtaalta lähtiessäänkään, eivätkä tosiaan ole suorassa kun tilalementtiä pudotellaan 10-20 cm korkeudelta. Patterin kiinnityskiskot ovat kiinnitetyt seinään lämpöliikkeet sallivalla kiskolla, jossa on kaksi hentoista ruuvia. Ruuvit repeävät seinästä irti kun tilaelementtiä pudotetaan perustusten päälle siinä vaiheessa kun se resiina vedetään peruspalkkien alta pois. Nosturipurun valitsemalla välttyy näiltä pudotuksilta. Tosin nosturipurkun saa maksaa kaiken muun lisäksi.
Toisaalta tulipesästä on älvärissä sellainen harmi että savupiipun sulkupelti ei ole ilmatiivis ja kun älvärin ilmanvaihtojärjestelyjen toimivuus edellyttää talolta suurempaa ilmatiiviyttä käytännössä tahtoo käydä niin että tulipesästä johtuu savunhajua sisätiloihin.
Edellä mainitusta huolimatta en silti suosittelisi älväriä kenellekään tuttavalle. Patterit eivät kuitenkaan ole varsinainen ongelma.
"...eikä pattereista ei ole muuta haittaa kuin se että ne ovat kaikki vinossa termostaatin puoli on alempana. Pitäisi olla juuri toisinpäin."
Eikös ne ole ihan oikein just noin asennettuina? Termari alempana...
Vaikka aivanpa se vain on sama. Meillä mieluummin saisivat olla vaaka-asennossa kaikki patterit. Ilmaa riitti järjestelmässä noin vuoden ajan ja sen jälkeen ei ole tarvinnut lisäillä paineita.