Matkaopas

kirjojen luotettavuus

Joku suositteli jotain suomalaista opaskirjaa Lonely Planetin sijaan (Thaimaaseen). Kokemukseni on, etta Lonely Planet on erittäin luotettava. Olen matkalla kaakkois-Aasiassa ja sain juuri kokea, että Malaccassa majapaikastaani LP kirjoitti aivan oikein. Tällä oppaalla on niin suuri lukijamäärä, ettei sillä ole varaa olla muuta kuin täsmällinen. Sen julkaisusuista tulee uusia painoksia jatkuvasti, joten tiedot tarkastetaan. Lukijat lähettävät jatkuvasti omia kommenttejaan.

Thaimaaseen tullessani 2006 menin heti alkuun Sametin saarelle ja LP varoitti ja yksi ruotsalainen opaskirja kehui. Pidin saaresta kun olin siellä 1991 ja luotin ruotsalaiseen oppaaseen. Mutta Lonely Planet oli täysin oikeassa senkin paikan suhteen. Intiaan ja Thaimaaseen ym ei kannata hankkia muita opaskirjoja. Vain yksi on täysin luotettava ja se on Lonely Planet. Jos osaat englantia, älä harkitse muita opaskirjoja. Lonely Planet has it all.

Siis se majapaikka Malaccassa oli paikka ilman hyvää ilmapiiriä ja huoneet kuumia mutta talo oli idyllinen vuodelta 1918 (LP). Ja Koh Samet on paska paikka, kallis ja tyly ja kannattaa pysyä pois (LP).

3

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opas...

      Missäs se Thaimaasee sitten oikein on?
      Itse olen lomaillut vain Espanjaasessa
      ja Ahvenanmaaseella.

    • Oliko se?

      Tämähän on kuin joltain kreationistien keskustelupalstalta, raamattu on vain vaihdettu LP:ksi ja vähän sisältöä muuteltu. Viestin rakenne on identtinen

      • Jukka Hki

        Myös Markus Lehtipuun Thaimaa matkaopaskirjoihin kannattaa tutustua. Kirjat sisältävät paljon henkilökohtaiseen kokemukseen perustuvaa vinkkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe