Miksi ei nosteta nimiä rohkeasti esiin?
Kyllä, kun Nokian pörssikurssit tuli tossa alas, niin oli päättäjien kuvia lehdessä ja kerrottiin kuinka menettivät tuhansia euroja.
Miksi nyt ei ole naamat lehdessä, kun saivat tuhansia euroja Stora Enson ja UPM:n kurssinousujen myötä?
Vaikka suurinta osaa (98%) tehtaiden lakkauttaminen harmittaa, niin löytyy myös niitä, jotka ovat tyytyväisiä. Ne, joilla on osakesalkussa kymmenillä tuhansilla noita yrityksiä!!!
Kyllä, kun Nokian pörssikurssit tuli tossa alas, niin oli päättäjien kuvia lehdessä ja kerrottiin kuinka menettivät tuhansia euroja.
Miksi nyt ei ole naamat lehdessä, kun saivat tuhansia euroja Stora Enson ja UPM:n kurssinousujen myötä?
Vaikka suurinta osaa (98%) tehtaiden lakkauttaminen harmittaa, niin löytyy myös niitä, jotka ovat tyytyväisiä. Ne, joilla on osakesalkussa kymmenillä tuhansilla noita yrityksiä!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Maailma on omistajien. Mitähän rikkaat tuumis, jos kaikki alkais omistajiksi? Lopetetaan työt ja aletaan ostaan osakkeita!
Näistä tehdään yhteenveto loogisen ajattelun. avulla.
"Miksi ei nosteta nimiä rohkeasti esiin? "
Mitä miksi ja kuka miksi missä miksi?
"Miksi nyt ei ole naamat lehdessä, kun saivat tuhansia euroja Stora Enson ja UPM:n kurssinousujen myötä? "
Minä koitan arvata. Olisikohan niin, että lehtipainolta olisi väri loppunut. Mitä muut on mieltä?
"Vaikka suurinta osaa (98%) tehtaiden lakkauttaminen harmittaa, niin löytyy myös niitä, jotka ovat tyytyväisiä. Ne, joilla on osakesalkussa kymmenillä tuhansilla noita yrityksiä!!! "
Suurin osa 64% uskoo maapallon olevan pyäreä, mutta on myöskin niitä ihmisiä jotka uskovat kuun olevan juustoa. Juuston valmistajat.
Saastutus vähenee.Iloitkaamme siitä
Mihin pohjaat näkemyksesi noista tuhansien eurojen voitoita joita ilmeisesti tarkoitat?
Entäpä jos tuossa olikin kysymys salkuissa olleitten osakeiden TAPPIODEN supistumisesta, ja se ei kyllä vielä voittoa ole.
Suosittelisin katsomaan noiden uhtiöiden (UPM...StoraEnso) kurssikehityksen viimeisen vuoden tai useammankin aikana.
Omistajat siitä tietysti hyötyy ja niin pitääkin. Ei ketään voi vapaassa yhteiskunnassa pakottaa pyörittämään yritystä, joka tuottaa tappiota.
Ja tuo kurssien noususta hyötyminen on näennäistä: jos tuntisit yhtään tilannetta, tietäisit että osakkeet ovat menettäneet jo vuosien ajan arvoaan. Tämä pieni ja väliaikainen nousu ei sen rinnalla tunnu missään.
jotka olemme sijoittaneet rahaa.Jokainen osakasomistaja haluaa tottakai rahoilleen tuottoa,se on tavallaan sijoittajien riskinoton palkka.Nyt on vaan niin että Suomen paperiteollisuus on pulassa ja niin UPM,kuin Stora-Ensokin tekivät sen mikä pitikin,loput tulee vielä perässä,uskon niin.Yrittäkää ymmärtää asiaa konsernien tasolla,toimenpiteet takaa edes jonkinlaisen tulevaisuuden jäljellä oleville yksiköille ja niissä oleville työpaikoille.Erittäin monenlaisten selvitysten ja tulevaisuus-ennusteiden jälkeen tietyt yksiköt lopetetaan,ei kostoksi paperimiehille,vaan että olisi edes jonkinlainen toimintaedelletys tehdä vielä Suomessa paperia.Päättäjätkin ovat viettäneet unettomia öitä,uskokaa pois..
Molemmat yhtiöt tulevat todella tekemään kaiken voitavan auttaakseen irtisanottuja.Ei elämä tähän lopu,uskokaa pois.
Joutt ansiosidonnaisten jälkeen normaalipalkkaisiin Töihin.
ole todellakaan mikään irvailun paikka,erittäin vakavasta asiasta on kyse.Ja tämä koskee koko Suomen kansantaloutta,ymmärtäisi myös sinunkaltaisesi.Lamaa ei voi täysin ennakoida,mutta sen aistii..
hyötyy UPM ja STORA ENSO ei kukaan muu, paperin tekeminen suomessa on liian kallista, vaikka tuottaisivat voittoa......halvemmissa maissa tuottavat enemmän siinä syyt, puutullit ja muut syyt on täyttä soopaa, palkat paperialalla nousivat jo vuosia sitten liian korkeiksi