Panasonic Lumix DMC-G1 - peilitön digijärkkäri

Tuolla on sitten se uusi Panan digijärkkäri jossa ei peiliä ole lainkaan ja kooltaan se on tällä hetkellä kaikista pienin järkkäri.

http://www.dpreview.com/previews/panasonicG1/
111186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • G1 on himpun verran pienempi kuin E-420 ja 90-250/f2.8 on kookkain 4/3-järjestelmän linssi. Linssikin on paljon pienempi kuin CaNikonin vastaavat (jos sellaisia edes on), joten yhtä pervolta ne näyttäsivät tavalliseen järkkäriin liitettyinä.

    Äänestä


  • Pienempiä 600mm teleitä (kinokoossa)

    Äänestä

  • Merkeillä kirjoitti:

    Pienempiä 600mm teleitä (kinokoossa)

    Minusta se näyttää vain 90-250 zoomilta.

    Joka siis vastaa 180-500 millistä kinokoossa ja 135-375 millistä kroppijärkkärin kanssa.

    Äänestä

Mielenkiintoinen uutuus, mutta oikeasti varsin vähän E-420:ä pienempi. Perinteisemmällä muotoilulla sopisi paremmin katukuvaukseen.

Äänestä
  • "Panasonicin mukaan rungon ja 14-45 mm objektiivin suositushinta on 830 euroa."

    Pelikoneiston prisman jättäminen laskee tuotantokustannuksia rajusti, mutta nostavat hintaa ilmeisesti imagosyistä "jotta tämä otetaan vakavasti".

    Peilittömien järkkärien hintojen on pakko tulla peilijärkkärien alle, pitää odotella hintasotaa. Ongelma on että kilpailua on vähän fourthirds leirissä. Lähinnä siis Pana/Leica ja Olympus.

    Äänestä

G1:stä tarkennuksen kenno, siis eikös muissa järkkäreissä semmoinen ole, Dpreviewin sivustolta katselin. Miten on tarkennuksen nopeus verrattuna muihin, vai puhunko puuta heinää.

Äänestä
  • Mutta voi olla nopeakin tarkentamaan, uutuuksista kun ei tiedä miten hyvin ne toimii. Mahtaakohan muihinkin merkkeihin tulla vastaavia muutoksia?

    Äänestä

Elektroninen etsin hyytyy kylmässä joten turha kuvitella että Suomen talvessa tuolla mitään järkevää saa kuvattua. Tietysti vähän sinne päin osoittelemalla voi ehkä osa kuvista osua kohdalleen jos kuvaa pienellä aukolla. Lyhyellä syväterävyydellä ehkä yksi tuhannesta osuu nappiin.

Äänestä
  • Aloittaja

    > Elektroninen etsin hyytyy kylmässä joten turha kuvitella että Suomen talvessa tuolla mitään järkevää saa kuvattua.

    ...jo niin ohut kamera, että se mahtuu lämpimään takin sisään kun ei kuvaa, toisin kuin nuo paksut peilietsinhärpäkkeet, jotka hyytyy jokatapauksessa ulkoilmassa enemmin tai myöhemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8617533 kirjoitti:

Tuolla on sitten se uusi Panan digijärkkäri jossa ei peiliä ole lainkaan ja kooltaan se on tällä hetkellä kaikista pienin järkkäri.

http://www.dpreview.com/previews/panasonicG1/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu