Hei
Satutteko tietämään, että minkälaista tuo yöelämä Saksassa oikein on? Onko esim. Frankfurtissa vaarallista käydä klubeilla yms. voiko käydä kehnosti? Entä miten ne ikärajat, itse olen 20 ja kaverini 18, pääseekö kaverini sisään? Tai minkälaiset ikärajat ovat yleisesti?
Saksalainen yöelämä
2
773
Vastaukset
- dejj
alkoholiahan siellä saa juoda jo 16 vuotiaana, baareissa ja ravintoloissa tosin 18 vuoden ikäraja. Jotkut clubit rajoittavat tulijoita tuotakin korkeammilla ikärajoilla, mutta ne on jo jotain specialimpeja paikkoja/päiviä/tapahtumia yleensä sitten.
Riippuu tietenkin, miten isossa kaupungissa on, mutta yleensä iltaelämätajonta on hyvä, etenkin baareja/pubeja löytyy. Klubeja ja baarejakin on moneen musiikkimakuun rokista reggaeen. Henkilökohtasesti näen, et saksalaiset ei juo useinkaan samanlaiseen kaatokänniin itseään kuten suomalaiset kun lähetään 'tyhjentää ajatukset'. Huumeita pyörii suurenmaailman tapaan Suomea enemmän, pilveä poltellaan etenkin lännessä. Tapaamani ihmiset ovat olleet todella mukavia ja eräänlainen mukava yhdessäolon henki huokui paikoissa, missä oon ollu. Mutta juhlia ja juhlijoita varmasti monenlaista mahtuu mukaan, ihan niin kuin vähän kaikkialla.- nuoren äiti
Löytävät www.alko.fi ja sieltä nuorten linkistä. Saksassa osto- ja anniskeluikärajana on 16v oluissa ja viineisssä, väkevissä 18v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951670- 811311
- 2281308
- 681265
- 3061005
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820