Eli jos omistat kuonopannan, niin kumpaa suosittelet,sellaista jonka pitää ensin kiristyä ennen kuin se vaikuttaa (ja se tietysti se myös löysentyy itsestään jos koira ei vedä) vai sellaista että se on säädetty sopivalle koolle eikä kiristy eikä löysenny???Ja minkälaisia kokemuksia teillä on kuonopannoista, eli onko ne tehokkaita yms..?
Kuonopanta..
..hyvä vai huono??
2297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensi osioon en vastaa mitään, se on oma valinta. Kuonopanta on hyvä apu vetäville koirille. Kun kokeilet pantaa kotona panta kutittaa kuonoa ja yleensä alkaa kuonon kynsintä. Ohjaa koiran huomio kokeillessa johonkin mukavampaan suuntaan ja palkitse ja kehu kun alkaa onnistua. Taluta ensin sisällä, siirry ulos kun alkaa sisätalutus onnistua. Kuonopannan lisäksi voit pitää tavallista pantaa, ja vaihdella vuoroin talutinta molempiin pantoihin, tilanteista riippuen. Kuonopantaa ei vedellä ja riuhdota.
Minulla on käytössä silloin tällöin sellainen "halpis"kuonopanta, joka kiristyy vasta kun ja jos alkaa vetämään. Tykkään, että helpottaa koiran "ohjaamista" ja ei yritä niin kovin vetää. Ja vaikka tuo ei täydellisesti siltikään lopettais vetämistä tuossa pannassa, niin ei ainakaan rasita niskaa. Poika kun on välillä niin kovin menemässä jonkun hyvän hajun perässä ettei paljoa kuonopannastakaan väliä vaikka joutuukin katsomaan minua päin. onneksi tekee tuota enää harvoin. Jos vetäminen on suuri ongelma niin luulisin sellaisen valmiiksi säädetyn olevan sopivampi, tiedä sitten, jokainen kokeilee itse mikä juuri sille koiralle sopii..