Raivaussahan terässä on pieniä halkeamia. Haittaako ne mitään ja mistä niitä tulee. Ne ovat n.1cm mittaisia ja tämä ei ole ensinmäinen terä jossa niitä on.
Raivaussahan terässä halkeamia
11
2533
Vastaukset
En tiedä mistä olet niitä terään saanut, mutta sellaisella terällä ei pidä sahata, on hengenvaarallinen kun pala irtoaa.
Itse 26 vuotta raivaussahaa käyttänyt ja vain kerran olen terässä halkeaman nähnyt ja terän pois heittänyt.
Voisi olla sahaustyyli, jos se on kovin repivä? Ei silti pitäisi tulla halkeamia.
Jos kaikki halkeilleet terät samaa valmistetta, niin materiaalivika.- teräsi
vaihtoon. Terä pyörii parhaimmillaan 10000 kierrosta minuutissa niin tekee pahaa jälkeä. Terää pitäisi aina viilauksen yhteydessä kopauttaa ja kuunnella soiko puhtaasti. Jos vähänkään säröinen ääni, niin terä vaihtoon.
- Maajussi..
Oletko kenties saanut voimakkaan "takapotkun" tuolla raivaussahalla sahatessasi ja terä on kimmonna vauhdilla vaikkapa kiveen sen seurauksena? Saattaa olla tuosta, olisi kiva kuulla, arvasinko oikein! Itsellä on kerran käynny näin.
- Samanlaiseen törmännyt
Itselläni on tullut muutama vuosi sitten vastaan samanlaista vikaa raivurin terässä. Otin yhteyttä liikkeeseen joka terän möi ja antoivat uuden terän tilalle. Työnteko viallisella terällä on hengenvaarallista ja suosittelen että lopetat sahaamisen jos vikoja ilmestyy terusiin.
- dippadappaduu
ne halkeamat on tasasesti eripuolilla terää ja hampaiden juuressa keskikohtaa kohden. ja kyllä se joskus on voinu puusta lentää reilummin irti jos väärään kohtaan on puu osunut terää mutta kiveen se terä ei ole osunut yhtään kertaa. eikä sillä ollu sahattu kuin n.5 hehtaaria. toisesta terästä irtosi melkein koko terähammas vai miksi niitä sanotaan mutta se vastasi parikertaa kiveenki vaikka ei lujaa. käyn näyttään liikkeessä jos siinä voisi olla jokin vika valmistuksessa.
- kyllä siinä
dippadappaduu kirjoitti:
ne halkeamat on tasasesti eripuolilla terää ja hampaiden juuressa keskikohtaa kohden. ja kyllä se joskus on voinu puusta lentää reilummin irti jos väärään kohtaan on puu osunut terää mutta kiveen se terä ei ole osunut yhtään kertaa. eikä sillä ollu sahattu kuin n.5 hehtaaria. toisesta terästä irtosi melkein koko terähammas vai miksi niitä sanotaan mutta se vastasi parikertaa kiveenki vaikka ei lujaa. käyn näyttään liikkeessä jos siinä voisi olla jokin vika valmistuksessa.
on aivan selvä materiaali tai tuotanto vika,minkä virman teriä ovat.
- Anonyymi
kyllä siinä kirjoitti:
on aivan selvä materiaali tai tuotanto vika,minkä virman teriä ovat.
no original stilhi . pitäisi siis olla hyvää laatua.? halkemia tuli jo toisena sahauspäivänä.
- Anonyymi
siis hitsaaminen ei olisi hyä juttu.?
- Anonyymi
Jukkamainen idea vailla mitään käytännön järkeä. Vähän kuin yrittäisi hitsata kahvat kaasupullopn
- Anonyymi
Oletko hölmö franchasing yrittäjä, joka on ostanut teräsatsin itseltään ideanikkarilta halvalla?
- Anonyymi
Laskea pystyy kuka vaan mutta oikeinlasku on vaikeampaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617