Kannattaako fullhd plasman kaveriksi ostaa bluray vai dvd? Luin TM:stä, että periaatteessa bluray on jo valmis kuluttajalle käyttömukavuudessa, kun tarvitsee enää odottaa vain minuutin verran, kunnes filmi alkaa pyöriä ja käskytkin menevät perille namiskoja painamalla!?
Näin ei kuulemma ollut vielä vuosi sitten. Kuvanlaadussa dvd tietenkin häviää bluraylle.
Näin ei kuulemma ollut vielä vuosi sitten. Kuvanlaadussa dvd tietenkin häviää bluraylle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannattaa lukea hieman tuoreempia ja asiantuntevampia juttuja, niin pysyy oikeasti ajan hermolla. Eli esimerkiksi uusimmassa Hifimaailmassa sattui juuri olemaan blu-ray-soitinten vertailu.
Ei enään kannata tietenkään ostaa pelkästään dvd-soitinta, vaan hyvä blu-ray, joka on myös hyvä dvd-käytössä. Varsinkaan jos kerran kotona on tuon mainitsemasi kaltainen toosa! Sehän nyt olisi täysin järjen vastaista!
Jokos Bluray-rintamalta löytyy kunnollista soitinta, sellaista mistä saa erilaiset maakoodi, hdcp yms. rajoittimet pois päältä? Plussaa olisi jos myös käyttäjältä kielletyt toiminnot saa pakotettua ts. voi vapaasti kelata ohi kaiken mitä pakkosyötetään levyjen alussa.
DVD-soittimissahan tällaisia on olemassa, mutta miten on Bluray-puolella - varmaankin on vielä odoteltava ennen kuin ostaa soitinta?
Your choice. Kyllähän sitä moni tällä planeetalla odottaa jopa Jeesuksen toista tulemistaa, ja ihan vakavalla naamallakin jopa. Elokuvien ystävien ei sensijaan tarvitse odotella yhtään mitään, jos nyt muutama satanen sattuu taskusta löytymään. Tarjolla on loistavaa kuvaa uusiin näyttölaitteisiin, toki itse materiaalista riippuen. Itse elokuvahan on 99:lle prosentille katsojista se tärkein asia.
Jeesuksen tulemisiin ei osaa sanoa mutta blu-ray:n ei niin kannata mahdottomasti satsata. Välivaiheen formaatti kun suoraan kiintolevyille ladattavat järjestelmät ilman maakoodeja ym säläpälää tulee syrjäyttämään koko formaatin kuten kävi muillekin vanhoille systeemeille.
Elokuvien ystävien kannattaa pitää kiinni dvd-kokoelmistaan ja odotella seuraavaa sukupolvea mieluummin kuin lähteä korvaamaan niitä kalliilla ja harvalukuisilla blu-ray levyillä. uuden formaatin pelko on tuonut laatu dvd-elokuvatkin kauppojen alelaareihin. Nyt on hyvä aika tehdä ostoksia.
Itse elokuvahan ei ole se pääasia. Pääasia ei ole edes kuva,vaan ääni. Elokuvan näkee vhs:kin matkatelevisiosta.Mutta silti harrastajalla on tykit ja surroundit. Kuva on aisteille ehkä 80% Ja kuulo loput. Silti kuulon laite-investoinnit on kuvaa suuremmat.
Tämän takia en tänne osastolle juurikaan kirjoittele. Ei tuollaisia idiootteja löydy mistään!
Hyvä - pysy ihmeessä pois täältä!!
Arvelinkin ettet kykene asialliseen vastaamiseen. Ehkäpä ongelmana on tiedon puute? Kun et tiedä niin älä suotta vastaa!
Elokuvien ystävä olen, joten olen tottunut ostamaan elokuvia myös muualtakin kuin suomesta. Suomen tarjontahan on todelliselle elokuvan ystävälle aika rajoitettua eli valtavirtojen mukaan mennään. Tämän vuoksi en haluaisi mitään ylimääräisiä rajoitteita näihin, mikäli bluray sitten ikinä edes yleistyykään.
Onko tällä palstalla ketään joka oikeasti tietäisi näistä BR vehkeistä jotakin ja vieläpä kykenisi asiallisesti vastaamaan kysymykseeni?
dvd:llä vain dvd levyt joten mitä valitsemista tässä sitten on?
"olen tottunut ostamaan elokuvia myös muualtakin kuin suomesta"
Jos ostaa muualtakin maailmasta elokuvia, niin silloin kannattaa huomioida aluekoodit. Bluerayt taitaa olla lukittu aluekoodi 2:lle. Mahtaneeko löytyä aluekoodivapaita tai modattuja?
Dvd:tä löytyy aluekoodivapaita ja modausohjeita..
sorry. alhaalla ketju bluerayn aluekoodista.
ulkomailta näköjään ainakin löytyy aluekoodivapaita laitteita..
Ostin just polttavan redrayn ja on kuule niin saatttanan hyvvä että pluuräyt jää kyläää kakkoseks. Jos rahaa haluut hukata niin tuikkaa kokeeks nippu viikybäsii tuleen ja kattele ihan itte duunaamaa realityohjelmaa.