ei kai se asia surkuttelemalla parane? Muutos on monesti myös mahdollisuus!
Rohkeasti vaan
töiden perään
3191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihmiset kyllä tietävät nämä asiat kertomattakin. Samaa kategoriaa kuin jos kertoisit ihmiselle auton kulkevan bensalla. Monet nuoret ihmiset kuvittelevat peruskoulutuksesta päästyään omaavan ennenkuulumattomia ja käsittelemättömiä tietoja ja taitoja.
ei pidä jäädä tuleen makaamaan. Jos jämähtää paikalleen alkaa vallitseviin heikkeneviin taloudellisiin olosuhteisiin sopeutuminen ja näivettyminen.
Ei pidä olla syömättä tai muuten alkaa heikottamaan ja pahimmassa tapauksessa aliravitsemus voi johtaa kuolemaan. Edessä päin voi häämöttää maailmanloppu.
Näin kertoo Wikipedia hypötermiasta.
Teoria:
Hypotermia on alhaisen ruumiinlämmön tila. Hypotermiasta voidaan puhua, kun ihmisen ruumiinlämpö laskee alle 35 celsiusasteen. Ihmisen ruumiinlämmön laskiessa liian alhaiseksi alkaa elimistön oma puolustusmekanismi toimia. Se alkaa siirtää kuumaa verta lähelle tärkeitä elimiä ja kylmää verta lähinnä raajoihin.
Eipä ole koskaan tullut todettua teoriaa käytännön tasolla.