terminaalin vaihto

CDG:ssa

Kuljetaanko CDG:ssa terminaalista toiseen sisä- vai ulkokautta?

Siis: jalkaisin köpötellen sisäkautta vai pitääkö terminaalia vaihtaa jollain bussilla?

10

2886

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekkakoo

      terminaalien välillä kulkee ilmaisia linja-autoja, joka lienee helpoin vaihtoehto. Kakkosterminaalin eri osat (2B/2D/2F ja 2A/2C)ovat kävelymatkan päässä toisistaan, mutta busseillakin pääsee. Esimerkiksi 2D:stä (minne Finnair lentää) 2F:ään (josta kotimaan jatkot ovat kohdallani lähteneet) kipitän itse aina sisäkautta, on ollut nopein vaihtoehto, liukuhinnat kuljettavat helposti. Tuossa linkissä http://roissy-cdg.airport-paris.com/cdg-airport-map.htm olevasta kartasta saat hyvä kuvan terminaalien sijainneista

      • missä on 2E?

        Missä on terminaali 2E?

        Nyt alkoi jo hiukan ihmetyttää, vaikka muuten vaikuttaisi siltä, että käyttäisin sisäreittiä.


      • B. D, F

        Noinhan ne on tosiaan ryhmitelty: vasemmalta oikealle A/B, C/D ja E/F siten, että terminaali E/F näyttäisi ainakin pohjapiirroksessa suurimmalta.

        C/D:n välissä on vain vähän kauppoja. Myymälöitä on enemmän terminaalissa E.

        Kävellen!


      • ensikertalainen2
        missä on 2E? kirjoitti:

        Missä on terminaali 2E?

        Nyt alkoi jo hiukan ihmetyttää, vaikka muuten vaikuttaisi siltä, että käyttäisin sisäreittiä.

        eli tuossa otsikkohan tuon jo kertoo. Jos saavun 2A:han ja lento lähtee 2D:stä niin meneeko helposti kävellen? Ovatko samassa kerroksessa?
        ...ja vaihtoväli 1.45h, Ehtiikö?


      • ehtivätkö matkatavarat
        ensikertalainen2 kirjoitti:

        eli tuossa otsikkohan tuon jo kertoo. Jos saavun 2A:han ja lento lähtee 2D:stä niin meneeko helposti kävellen? Ovatko samassa kerroksessa?
        ...ja vaihtoväli 1.45h, Ehtiikö?

        vaikka ihminen ehtisikin


      • oseania
        B. D, F kirjoitti:

        Noinhan ne on tosiaan ryhmitelty: vasemmalta oikealle A/B, C/D ja E/F siten, että terminaali E/F näyttäisi ainakin pohjapiirroksessa suurimmalta.

        C/D:n välissä on vain vähän kauppoja. Myymälöitä on enemmän terminaalissa E.

        Kävellen!

        Tervehdys!

        Onko jollakin kokemuksia siirtymisestä CDG:llä 2D:stä 2A:han? Terminaalihan pysyy samana mutta sen osa vaihtuu. Eli kokemuksia vaihtoajasta, voiko ko. matkan kävellä?

        Thank you beforehand!


    • lähdössä

      Kun siirtyy 2 D:sta 2 E:n, kauanko vaihtoon pitää varata aikaa?
      Osaisiko joku kertoa!

    • Sasasam

      Kiinnostaa myös tuo vaihto 2D:stä 2E:hen. Kuinka pitkä tuo etäisyys on kävellen? Muutenkin on vähän epäselvyyksiä, miten tuolla tulee menetellä. Matkat on samalla lipulla Air Francelta (Suomesta Finnairilla DSC:lle 2D:hen, kahden tunnin kuluttua 2E:stä Air Francella New Yorkiin). Liikennöiväksi yhtiöksi on merkitty Air France.

      Laukkuja ei välillä tarvinne hakea, vaan siirtyvät (jos ehtivät) ilman omaa panosta koneesta toiseen. Miten muuten kenttävelvollisuudet, talsitaanko koneesta päästyään vain suoraan jotain transfer-reittiä seuraavaan terminaaliin, korkeintaan jonkin turvatarkastuksen kautta? Erillistä check iniä tuossa ei tarvinne tehdä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      998
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      838
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      680
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      666
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      178
      512
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      479
    7. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      430
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      419
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      417
    Aihe