Elikkäs mulla on heti muutama kysymys.. mulla on ollut eläin allergiaa nuorena mut nyt ei ole enää ollenkaan joten pitäisi päästä testaamaan nuo allergiat nyt että onko mahdollista mennä parturi alalle niin missä voin käydä testaamassa näitä allergia testejä.?? toinen kysymykseni on että mistä löydän näitä parturikouluja (ei niitä kalliita parturikouluja 11kk kestäviä) mielellään länsisuomenläänistä..?? tiedän että vaasassa on.. mutta missä muualla? kaikki perustutkinto, aikuistutkinto nämä käyvät..?
Vastaukset 3
- eikä niitä testata
noin vaan! Paitsi jos kukkaro kestää...yksityisellä!
- Miiuli3
Terveyskeskuksen kautta pääsee allergiatesteihin.Minulla oli jo nuorempana allergioita.Lähinnä eläinpöly.Jätin kampaaja haaveet.Siskoni kävi koulua 2v ja joutui jättämän kesken allergian takia.Hän ei ole niin allerginen,kun minä.
- lisää allergioista
Miiuli3 kirjoitti:
Terveyskeskuksen kautta pääsee allergiatesteihin.Minulla oli jo nuorempana allergioita.Lähinnä eläinpöly.Jätin kampaaja haaveet.Siskoni kävi koulua 2v ja joutui jättämän kesken allergian takia.Hän ei ole niin allerginen,kun minä.
Minä olin lapsena allerginen kissalle, koiralle, hevoselle ja oikeastaan aika lailla kaikille eläimille. Riitti, että parin metrin päässä koirasta seisoin vähän aikaa, vaikken olisi koskenut, niin saattoi ihan hyvin tulla sairaalareissu. Samoin olin allerginen siitepölylle, mansikalle, suklaalla jne.
Tällä hetkellä en ole enää allerginen yhtään millekään. Tosin, minä kyllä lapsena rukoilin Jeesusta parantamaan, ja olen kyllä siitä ihan Hänellekin kiitollinen, ettei enää allergioita ole. Olen kuitenkin kuullut, että jos ennen murrosikää on allergioita, niin useimmiten ne parantuisivat. (Muutamalle lääkeaineelle olin lapsena, niistä en tiedä, olenko parantunut, kun niitä lääkkeitä ei anneta mun kohdalla)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721135En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45763Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27723Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137718- 44679
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l221669- 67635
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164602Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580